Zamagurie: Pre milovníkov prírody, pamiatok a živých tradícií

Oblasti lákajúce tichom a pokojom sú ponukou pre tých, ktorí si chcú oddýchnuť od každodenného zhonu, odtrhnúť sa od života vo väčších mestách a nasýtiť si oči nádhernými výhľadmi. Berieme Vás teda na cestu do slovenského Zamaguria. Malebné hory, údolia a rieky, ktoré sa tu nachádzajú, dopĺňa sila pretrvávajúceho folklóru a bohatej kultúry. Vďaka tomu tieto zákutia turisti ochotne navštevovali, navštevujú a budú navštevovať.

Ak ste ešte nemali možnosť navštíviť Zamagurie, tak dúfame, že Vás presvedčíme, že toto je ideálny plán na výlet! Pozoruhodná príroda, pamiatky, stará architektúra a predovšetkým srdečnosť obyvateľov sú faktory, ktoré prispievajú k neustálej atraktivite tohto miesta. Zamagurie je región severného Spiša, hraničiaci na juhu a východe s Magurou Spišskou a riekami Dunajec na severe a Białkou na západe (súčasné Poľsko). Už v stredoveku túto oblasť obývali veľmi od seba sa líšiace národy. Slováci, Nemci, Maďari, Valóni, Poliaci a Rusíni – všetci žili vedľa seba a ich kultúry sa prelínali, vytvárali takým činom pestrú kultúrnu mozaiku. Práve táto rôznorodosť je charakteristickým znakom Zamaguria dodnes. 

Bohatá kultúra, ktorá pretrvala dodnes

Spoločným znakom národov obývajúcich tieto oblasti bola ich viazanosť na náboženstvo a tradície, čo našlo odraz v architektúre. Jednou z mnohých sakrálnych stavieb, ktoré stojí za to vidieť, je kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Hraničnom. Je drevený a pochádza z 18. storočia, jeho interiér zdobí výzdoba zo starých renesančných a barokových oltárov, prenesených z Kostola sv. Mikuláša v Starej Ľubovni. Stred budovy tvorí hlavný oltár, ktorý sa vyznačuje zmiešaným štýlom. Stretáva sa tu baroková, rokoková a ranorenesančná architektúra. Pobyt v kostole je skutočným sviatkom pre zmysly. Nevšednú atmosféru tohto miesta podčiarkujú zvuky starých organov. Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie je dodnes všeobecne prístupnou kultúrnou pamiatkou. 

kostol v hraničnom

Miesta, kde sa zastavil čas

Ak niekedy budete chcieť pobudnúť na mieste, kde zastal čas, určite navštívte dedinku Lendak, kde tradície z minulosti pretrvali dodnes. Na uliciach ešte stále možno vidieť miestnych prechádzať sa v ľudových krojoch a rozprávať sa nárečím, ktoré je pre obyvateľov Zamaguria charakteristické. V roku 2003 tu vzniklo múzeum ľudovej kultúry, ktorého cieľom je obnoviť a zachovať spôsob života predkov. Expozície sa týkajú vedenia hospodárstiev, remesiel, náboženstva, ale aj každodenného života. Súčasťou objektu je aj drevenica vybavená starými domácimi zariadeniami, ako je tkáčsky stav, na ktorom si návštevníci môžu vyskúšať tkanie kobercov či obrusov.

Lendak

Múzeum v Lendaku

Múzeum v Lendaku

Múzeum v Lendaku

Ďalším objektom, ktorý spája v sebe kúsok starých čias, je múzeum Ždiarsky dom. Ide o múzeum založené v obci Ždiar z iniciatívy miestnej komunity. V tomto prípade výstava predstavuje každodenný život goralov žijúcich na úpätí Belianskych Tatier. Súčasťou expozície je predsieň s kuchyňou a hlavná izba, ktoré sú vybavené autentickými predmetmi z minulosti. 

Okrem prehliadky výstavy plnej nevšedných predmetov hostitelia ponúkajú turistom zaujímavé spôsoby objavovania folklóru. Návšteva je doplnená o prednášku a interaktívnu ukážku. V múzeu jestvuje možnosť vyskúšať si tradičný ľudový odev a odfotiť sa v ňom. Najzaujímavejšou z atrakcií je však inscenácia obradu „ždiarskej svadby“, na ktorej sa možno zúčastniť. V areáli múzea sa nachádza aj goralská krčma. Určite ochutnajte tradičný obed, ktorý kuchyňa tu stále podáva.

lendak

Nádvorie, stredoveká veža a… mučiareň. Prečo sa oplatí navštíviť Spišský hrad?

Keď vyjdete zo Ždiarskeho domu, tak odporúčame vydať sa smerom k jednej z najvýznamnejších pamiatok na Slovensku. Garantujeme, že neoľutujete, pretože tento výhľad je skutočne veľkolepý! Na vrchole hory stojacej nad mestečkom (vo výške 634 m n. m.) sa nachádzajú ruiny mohutnej stredovekej pevnosti. Spišský hrad je zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO a vrch, na ktorom táto majestátna stavba stojí, je súčasťou národnej prírodnej rezervácie. Hrad patrí k najväčším svojho druhu situovaných v strednej Európe. Jeho história siaha do 12. storočia. Mohutné kamenné opevnenia roky chránili obyvateľov pred inváziou nepriateľov, o. i. Tatárov. Žiaľ, v roku 1780 tam vypukol veľký požiar, ktorý pohltil väčšinu budov. Odvtedy hrad postupne sa menil na ruinu. Až v 70. rokoch minulého storočia sa začala jeho renovácia a boli objednané intenzívne konzervačné práce.

Spišský hrad

Spišský hrad

Spišský hrad

Súčasťou návštevného areálu je aj hradná veža, ktorá sa volá Nebojsa, čo v poľštine znamená jednoducho „nebojte sa“. Je vysoká 19 metrov a kedysi slúžila ako výborný „flek“ na pozorovanie. Dá sa k nej dostať tak, že je potrebné vyjsť po úzkych schodoch. Keď už sa dostanete hore, budete nadšení, pretože z veže je krásny výhľad na celý hrad a Spišskú kotlinu. Pri dobrej viditeľnosti v diaľke vidno aj obrysy Tatier. Pri návšteve Spišského hradu nezabudnite navštíviť múzeum, ktoré sa nachádza v areáli objektu. Nájdete tam množstvo zaujímavých informácií o histórii hradu a živote, ktorý tu prebiehal. Pozrieť si možno aj starostlivo pripravenú expozíciu štylizovanú ako skutočnú hradnú komnatu. Najzaujímavejšou a zároveň najvzrušujúcejšou časťou prehliadky je mučiareň, ktorej súčasťou je aj výstava zbraní. A pri prechádzke po kamennom nádvorí sa človek môže cítiť naozaj ako za starých čias. Pohľad na hrad z tejto perspektívy je skutočne úchvatný!

Tak sa hralo pred 45 000 rokmi!

Keď sa už svadba skončí a opadnú emócie po návšteve stredovekého hradu odporúčame vstúpiť do interaktívneho múzea hudby v obci Spišský Hrhov. Expozícia zhromažďuje až 500 hudobných nástrojov zo všetkých kútov sveta. Uvidíte tam napríklad spišské citary zo 17. storočia, ktoré v minulosti používali miestni hudobníci na hranie pri rôznych slávnostiach a obradoch. Múzeum má tiež repliky archeologických nástrojov, ktoré vládli pred 45 000 rokmi! Súčasťou objektu je interaktívna časť, v ktorej si návštevníci môžu vyskúšať hru na špeciálne upravené nástroje. Pri exponátoch sa nachádzajú aj audio a video nahrávky približujúce históriu daného predmetu. 

Múzeum hudby Spišský Hrhov

Múzeum hudby Spišský Hrhov

Múzeum hudby Spišský Hrhov

Múzeum hudby Spišský Hrhov

Múzeum hudby Spišský Hrhov

muzeum spissky hrušov

muzeum spissky hrušov

Bohatstvo materiálnej a duchovnej kultúry, ktoré po sebe zanechali predkovia žijúci na Zamagurí, je neoceniteľné. Najmä dnes ľudia často vyhľadávajú miesta, kde si môžu oddýchnuť v lone prírody alebo sa úplne odpútať od reality, aby sa mohli vhĺbiť do histórie ľudí, ktorí žili pred stáročiami. Zamagurie dokonale splní očakávania toho najnáročnejšieho cestovateľa. Očarí milovníkov historických pamiatok, starej ľudovej architektúry a živých etnografických tradícií, ale aj milovníkov krás divokej prírody a oddychu ďaleko od davu. 


Článok vznikol v rámci projektu EtnoCarpathia, spolufinancovaného z prostriedkov Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020 a Národným inštitútom slobody – Centrum rozvoja občianskej spoločnosti z prostriedkov Programu rozvoja občianskych organizácií na roky 2018 – 2030. 

Ideou projektu je rozvíjať a propagovať kultúrne dedičstvo poľsko-slovenského pohraničia. Viac informácií o projekte: https://etno.visitcarpathia.com/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.