Pri mojich štúrovaniach ma veľmi baví objavovať a navštevovať aj odľahlejšie miesta na Slovensku, ktoré sú nejakým spôsobom unikátne. Vedel/a si, že máme u nás nejedno miesto zahalené rúškom tajomstva?
Záhady Slovenska
V 18-tich mestách po celom Slovensku si zdravotná poisťovňa Dôvera pripravila jedinečné tipy na výlety za záhadami a zároveň parádnu súťaž o digitálne ďalekohľady. Ja som sa vybral do Gelnice a jej okolia, pretože aj tam sa nachádza nejedna záhada. Celý zoznam tipov na neobyčajné výlety po záhadách na Slovensku si môžeš pozrieť TU.
Prvá záhada
Prvú záhadu ukrýva Zámčisko, na ktorom sa nachádzajú pozostatky Gelnického hradu. K pozostatkom hradu sa dá dostať najrýchlejšie pešo priamo z centra mesta, stačí, keď sa budeš po celý čas držať modrej turistickej značky. Je to približne 1 kilometer, ide o nenáročnú trasu väčšinou po asfaltovej ceste. Zvnútra hradu vraj ľudia často počuli prosíkanie a nárek. To vraj kričí hradná pani, ktorá skočila po prehranej bitke do studne. Tú dobyvatelia zahádzali a ona tam je vraj so svojím pokladom uväznená dodnes. Hovorí sa, že do hradu vedie aj tajomná chodba, ktorou sa dá dostať k jej pokladu.
Druhá záhada
Banícke múzeum v Gelnici sa nachádza v centre mesta a sídli v budove starej radnice. Súčasné múzeum vzniklo v roku 1963 a dokumentuje baníctvo, národopis, históriu mesta, geológiu a cechovníctvo od obdobia vlády Márie Terézie až po súčasnosť. Zbierky pochádzajú prevažne z okolia Gelnice a tie najväčšie sa prevažne viažu na 19. a 20. storočie.
Druhá záhada je spájaná s Gelnickými baňami a štôlňou Jozef, ktorá je súčasťou práve tohto múzea. Štôlňa sa nachádza na Turzovskej ulici pri dolnom Turzovskom jazere. Expozícia štôlne bola pre verejnosť otvorená v roku 2016. O aktuálnych otváracích hodinách tejto vysunutej expozície je potrebné sa vopred informovať v múzeu. Dodnes je v štôlni vraj počuť čudné kroky, klopkanie a vidno blikať čudné svetielka. Dokonca tam vraj raz videli vybiehať ducha na koni. Trúfneš si na návštevu tejto štôlne?
Tretia záhada
Treťou záhadou je Skalnaté mesto neďaleko obce Kojšov, ktoré vyzerá ako americké Utahu. Je to miesto plné čudných veží rozložených do kruhu. Miestni im hovoria Turne. Kto ich tam rozmiestnil? Bola to príroda alebo záhadná praveká civilizácia? Skalné mesto sa nachádza na južnom svahu vápencového hrebeňa zvaného Murovaná skala. Je tvorené 30 až 60 metrov vysokými skalnými vežami, ihlami a inými útvarmi. Miesto obľubujú nielen turisti, ale aj horolezci, ktorí tu majú viac ako 70 rôznych trás. Najrýchlejšie sa tam dá dostať za približne hodinu po žlto značenom turistickom chodníku z obce Kojšov.
Súčasťou toho “mesta” je aj krásna Turniská klenba, ktorej výška je približne 10 metrov, šírka 15 metrov a dĺžka 20 metrov. Ide o najväčší skalný tunel na východnom Slovensku.
Zapoj sa do súťaže o digitálny ďalekohľad
Navštív niektorú zo 63 záhad v 18-tich slovenských mestách do 3. 9. 2023 a zastav sa na pobočke Dôvery. Nájdeš tam plagát s QR kódom. Po jeho naskenovaní sa ti zobrazí registračný formulár, po jeho vyplnení si zapojený v hre o jeden z 18 digitálnych ďalekohľadov s nočným videním v hodnote 290 EUR. Každá pobočka Dôvery v oblasti záhad má svoj jedinečný QR kód, takže do súťaže sa môžeš prihlásiť z každej pobočky a zvýšiť tak svoje šance na výhru. Držím palce!
Článok vznikol v spolupráci so zdravotnou poisťovňou Dôvera.