Výlet do Šamorína som si urobil v nedeľu doobeda a rovno môžem povedať, že je to ten správny čas na pokojnú túru a prechádzku po tomto mestečku.
Nedeľná atmoška Šamorína- pokoj, ticho a málo ľudí. Stojí to fakt za to a je to miesto, kde vieš aj ty popri tom všetkom zhone vypnúť 🙂 Ja som o tomto mestečku doteraz nevedel nič také typické, o to viac som sa tešil z toho, čo všetko tam objavím.
Základné info o Šamoríne
- nachádza sa v západnej časti Žitného ostrova
- patrí do okresu Dunajská Streda
- počet obyvateľov je viac ako 12 tisíc, takže až také malé mestečko to nie je
Z autobusovej stanice je to do centra pár minút. Začiatok túry a hneď som narazil na túto knižnicu. No zistil som, že som si doma zabudol maďarský slovník 😅 Srandujem, všade je všetko písané dvojjazyčne 🙂
Šamorínsky chudobinec
Ide o barokovú stavbu s neorenesančnými úpravami. Veža je veľmi pekná, aj keď trošku opotrebovaná. Dočítal som sa, že dnes budova slúži ako domov dôchodcov.
Kostol Nanebovstúpenia Panny Márie
Kostol bol tentokrát otvorený, keďže ja som tam bol v nedeľu, ale interiér som nefotil, lebo tí ľudia by po mne asi trošku divne pozerali. Zisťujem totiž, že je veľa takých ľudí, ktorí sa čudujú, keď (š)túrujem po ich obci či meste. Svedčia o tom ich pohľady 😀
Paulánsky kláštor
Budovu kláštora postavili približne v rovnakom čase ako kostol. Táto budova síce vyzerá dosť staro a opustene, o to viac sa mi páči. Neviem ako to máš ty, ale u mňa majú takéto budovy mega čaro 🙂
Zaujímalo by ma, na čo slúži táto budova teraz. Daj mi vedieť do komentárov, ak to náhodou vieš.
Meštianske domy
Tie som objavil aj tu. A raz, keď budem veľký, tak v takom jednom budem aj bývať.
ŤIP: Pozri si aj muoj článok: Výlet do Spišských Vlách: Ako som sa zamiloval do námestia tohto mesta
Korunovačný obelisk Panny Márie
Nachádza sa na Hlavnom námestí, v malom parku, ktorý tam majú.
Reliéf M.R.Štefánika
Neďaleko som objavil tento reliéf Štefánika, kde je napísané aj to, že v rokoch 1889-1890 bol študentom šamorínskej evanjelickej školy.
Budova mestského úradu
Pri budove nájdeš aj túto starú mestskú studňu, ktorá bola zrekonštruovaná v roku 1992.
Socha kráľa Mateja Korvína
Ten pocit, keď nevieš, kto to je, ale keďže je tam jeho socha, tak bol asi slávny 😀 Cítil som sa ako nejaký japonský turista, ten totiž fotí všetko a za radom… No doštudoval som si, že ide práve o sochu Mateja Korvína, ktorá bola odhalená k 550. výročiu jeho návštevy v tomto meste.
Reformovaný kostol
Ide o jeden z najstarších a najkrajších kostolov na Žitnom ostrove.
Na vrchu veže je kohút. Prišlo mi to trošku divné 😀 No dozvedel som sa aj to, že je zobrazený s otvoreným zobákom a rozpätými krídlami a pri chvoste má šesťcípu hviezdu, pretože ide o obľúbený biblický symbol kalvínov.
Námestie sv. Štefana
Šamorínska synagóga
Táto synagóga bola postavená v roku 1912. Pri jej výstavbe židovská obec neuplatnila len romantické architektonické prvky, ale aj motívy z Blízkeho východu.
Z tabule som sa dočítal, že dnes slúži ako Centrum súčasného umenia. Potešil som sa, lebo súčasné umenie ma baví, no po prečítaní otváracích hodín moja radosť aj rýchlo skončila. Klasicky, bola zatvorená. Jej otváracie hodiny pre teba:
Streda – Nedeľa
14.00-18.00
A ja si pomaly, ale isto hovorím, že asi sa vzdám svojej stratégie lenivého turistu a budem si dopredu pozerať, ktoré miesto či mesto, čo ponúka a hlavne, kedy to je otvorené 😀
Šamorín ukrýva naozaj veľa sakrálnych pamiatok, no nestihol som do(š)túrovať ešte ku viacerým kostolom či kaplnkám. Tak hádam nabudúce.
A vedel si, že v Šamoríne majú aj toto?
V mestskej časti Čilistov nájdeš veľmi pekný park, dokonca aj pláž a ak si na cyklotúry, tak aj skvelý cyklistický chodník.
Výlet do Šamorína si zopakujem vždy, keď sa budem potrebovať vyvenčiť. Urob to aj ty, určite ťa toto mestečko vylieči 🙂 Ktoré miesto má na teba takéto liečivé účinky a vieš tam vypnúť? Daj vedieť do komentárov.
Ak sa Ťi článok páčiu, ňezabudňi dať like a pozďjelať ho.