Vláčik Záhoráčik premáva každoročne počas letnej turistickej sezóny. Na ktorých zastávkach sa oplatí vystúpiť? Prečítaj si článok s mojimi tipmi.
Vláčik Záhoráčik
Záhoráčik premáva vždy cez víkendy a sviatky počas letnej sezóny (júl-september), z Bratislavy hlavnej stanice, cez Zohor až do Plaveckého Podhradia. Na jeho trase môžeš vidieť a zažiť naozaj veľa, pretože región Záhorie ponúka veľa možností pre peších turistov, rodiny s deťmi či cykloturistov. Ak patríš aj ty k ľuďom, ktorí radi využívajú vlaky ako ekologickú alternatívu dopravy, tak tento letný vlak je ideálnou voľbou. Ja som počas jedného víkendu vystúpil postupne na viacerých jeho zastávkach a spoznal veľa zaujímavých miest.
Lozorno
Prvou zastávkou bola obec Lozorno, ktorá je známa predovšetkým vodnou nádržou. Tá je ideálna na príjemnú prechádzku a oddych. Keď som tam bol ja, tak som tam stretol len zopár rybárov a inak nikoho. Dočítal som sa, že sa v nej dá na vlastné riziko aj kúpať, rovnako napríklad aj člnkovať (čln si však musíš priniesť). Miestni rybári zvyknú v stánkoch pri priehrade organizovať predaj smažených rýb.
TIP: Lozorno je vhodným nástupným bodom na nenáročnú cykloturistiku smerom nielen do Bratislavy. Neďaleko sa nachádza i Golfový areál a obľúbený salaš Stupava – Biofarma Príroda, kde je možnosť vychutnať si originálnu slovenskú gastronómiu alebo si prezrieť miestnu mini ZOO.
Abeland
Pri Lozorne sa nachádza gazdovská dedinka Abeland, ktorú vybudovala a prevádzkuje rodina Abelovcov, a práve táto dedinka bola mojou ďalšou zastávkou. Vidieť na tomto mieste môžeš ekologickú architektúru, zvieratká či zoznámiť sa s tradičnými remeslami. Súčasťou areálu je aj čajovňa, kde si vieš posedieť a vychutnať si jedinečnú atmosféru tohto miesta.
Vstupné je dobrovoľné a verejnosti je dedinka sprístupnená vždy v sobotu od 10tej do zotmenia mimo letných prázdnin a zimných mesiacov. Miesto je vhodné pre rodinky s deťmi či pre skupinky kamošov, kde môžu spoločne stráviť čas pri rôznych aktivitách a programe, ktorý je v Abelande pravidelne obmieňaný.
Kuchyňa
Súčasťou vodnej nádrže v obci Kuchyňa je Náučný chodník Bobria hrádza, ktorý bol mojou ďalšou zastávkou. Ten vedie popri samotnej vodnej nádrži a je tvorený viacerými infotabuľami, kde sa dozvieš veľa zaujímavostí o zvieratách, ktoré tam žijú. Rovnako je jeho súčasťou zaujímavá ceruzková lávka.
Jednou z jeho ďalších súčastí bola aj drevená vysutá lávka, ktorá viedla priamo ponad vodnú hladinu. V súčasnosti je však bohužiaľ vo veľmi zlom stave, takže náučný chodník sa nedá prejsť celý. Je to veľká škoda, lebo aj vďaka tejto lávke šlo o veľmi obľúbené a vyhľadávané miesto nielen domácich, ale aj turistov zo širokého okolia.
TIP: Z obce sa môžeš dostať na vrch Vysoká, z ktorého budeš vidieť panorámu Malých Karpát a časť Záhorskej nížiny. Rovnako je obec vhodným východiskovým bodom pre cykloturistické výlety do Malých Karpát (Zochova chata –Modra).
Rohožník
Obec Rohožník a moja ďalšia zastávka. Pri štúrovaní v tejto obci som sa dozvedel aj to, že čoskoro by tam malo byť otvorené Obecné múzeum, čo je podľa mňa super. Tentokrát som si to však namieril k rašelinovým jazerám, ktorých je tam hneď viacero. Bývalý ťažobný areál je v súčasnosti rekultivovaný a do značnej miery zaplnený vodou. V podstate ide o akýsi mix jazera, lúky a lesného spoločenstva. Toto miesto je považované za významnú paleontologickú lokalitu, pretože sa tam našlo viacero pozostatkov a fosílií morských a suchozemských živočíchov. Ideálny tip na prechádzku v peknom prostredí, kde opäť nestretneš veľa ľudí.
Sološnica
Obec Sološnica je východiskovým bodom na vrch Vápenná (752 m n. m.), tiež známy ako Roštún. Ten je tretím najvyšším vrchom Malých Karpát a rovnako aj mojím najobľúbenejším. Napriek tomu, že oficiálny čas výstupu sú dve hodiny, tak si myslím, že to každý zvládne za kratší čas. 4 kilometre nie sú predsa len veľa, a ide o pomerne príjemný výstup. Vápenná, alebo aj Roštún, je bezpochyby jeden z najkrajších vrchov Malých Karpát, ktorý ponúka neuveriteľné výhľady.
TIP: Dostať sa na vrch Vápenná môžeš aj z obce Plavecké Podhradie po žltej značke.
Plavecké Podhradie
Mojou poslednou zastávkou v rámci štúrovania na vláčiku Záhoráčiku bola obec Plavecké Podhradie, ktorá je známa predovšetkým zrúcaninou hradu. Plavecký hrad je najznámejším a najnavštevovanejším turistickým hradom spomedzi malokarpatských hradov.V súčasnosti je hrad už zrúcaninou, ale stále ponúka krásne výhľady na okolie. Z centra obce sa stačí riadiť celý čas modrou značkou. Zrúcanina je voľne prístupná, ako aj všetky ostatné zrúcaniny hradov (Branč, Pajštún, Korlátko) v tomto regióne.
TIP: Nevynechaj ani Náučný chodník Plavecký kras, ktorý je jedným z najkrajších náučných chodníkov na Slovensku.
Tohtoročná sezóna je síce už ukončená, ale nová je tu o pol roka. 🙂 Do komentárov mi môžeš napísať tvoje obľúbené miesta v tomto regióne. Som zvedavý. 🙂
„Financované Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Záhorie z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR.“