Vrch Zobor patrí k nižším vrchom, no samotný výstup naň ponúka viacero zastávok, ktoré zaujmú a doslova dýchajú históriou. Prečítaj si článok, v ktorom sa dozvieš viac nielen o výstupe, ale aj o plánovanej novinke na tomto mieste.
Nitriansky kraj, podobne ako iné časti nášho Slovenska, ponúka nejedno zaujímavé miesto či tip na túru. Tentokrát som sa vybral na vrch Zobor, ktorý je ideálnym tipom na príjemnú a nenáročnú túru plnú histórie a krásnych miest. Táto kombinácia ma zaujala a motivovala k tomu, aby som sa vybral štúrovať práve do týchto končín. Ak to máš podobne ako ja, baví ťa história a zároveň miluješ turistiku, tak toto miesto určite nevynechaj!
Náučný chodník Zoborské vrchy
Náučný chodník má 27 zastávok, celková dĺžka jeho trás je 14,7 kilometra s maximálnym prevýšením 460 metrov. Východiskový bod základného okruhu, ktorý vedie na vrch Zobor a späť, je pri liečebnom ústave Zobor. Odtiaľ som začal svoje štúrovanie aj ja. Chodník vedie po existujúcich turistických značených trasách, čiže nie je problém zorientovať sa.
TIP: Náučný chodník má aj dve vedľajšie trasy: jedna vedie do Dražoviec okolo Kostolíka sv. Michala Archanjela, druhá na vrch Žibrica (617m n.m.) s vyústením do obce Štitáre.
Vrch Zobor
Zobor (587 m n.m.) je druhým najvyšším vrcholom Zoborských vrchov a dostať sa naň je možné z viacerých strán – z lokalít Dražovce, Podhorany, Štítare a samozrejme z Nitry. Asi najpriateľnejšou voľbou je začať pri spomínanom liečebnom ústave v Nitre, kde sa dostaneš autom (nachádza sa tam menšie bezplatné parkovisko) alebo autobusmi MHD číslo 1,9 či 25 – Nemocnica Zobor (konečná zastávka). Zaujímavosťou je, že južná časť komplexu je pozostatkom najstaršieho kláštora na Slovensku, ktorý na začiatku obývala rehoľa benediktínskych mníchov. Dokonca v ňom vznikli tzv. Zoborské listiny – najstaršie zachované listiny na Slovensku.
Priznám sa, že som nečakal, že túra na Zobor obsahuje toľko zaujímavých zastávok, o to viac sa teším, že som nielen vyšiel hore, ale zároveň sa aj dozvedel veľa pútavých informácií. Nepochybujem o tom, že tieto zastávky zaujmú nielen veľkých, ale i malých turistov a turistky. Výstup mi zabral približne hodinku, ale zvolil som naozaj ľahké a príjemné tempo.
Svoradov prameň a Zoborská kalvária – cesta sv. Svorada
Od liečebného ústavu je to po modrej turistickej značke len zopár minút k prvej zastávke, ktorou je Svoradov prameň. Ten je tvorený strieškou a sedením vyhotovenými v modernom štýle. Bohužiaľ je aktuálne (august 2022), vplyvom tepla vyschnutý a netečie z neho voda. Ďalším miestom, pri ktorom som sa pristavil, bola neďaleká Zoborská kalvária. Tá je tvorená viacerými zastaveniami/tabuľami s informáciami zo životov tunajších svätcov. Ak som to správne pochopil, tak ide o tzv. Krížovú cestu. Môžeš sa tu pristaviť, oddýchnuť si a zároveň si prečítať zaujímavosti o nejednom svätcovi.
Svoradova jaskyňa
Tento menší jaskynný systém bol osídlený pravdepodobne už v praveku. Ako som sa dočítal, tak jaskyňa slúžila kedysi ako pustovňa sv. Svorada, ktorý tam vraj žil veľmi prísnym asketickým životom. Na jeho prítomnosť odkazuje kríž a obraz s jeho podobizňou, ktoré sa nachádzajú priamo v jaskyni. Tá je verejnosti voľne prístupná a dlhá je približne 30 metrov. Ja som sa odhodlal vojsť len na jej začiatok, do prírodnej skalnej kaplnky, pretože jej ďalšia časť je dosť úzka a len ťažko prechodná.
Zoborská lesostep
Kríž, ktorý zdobil do zbúrania (v roku 1880) vežu farského kostola sv. Jakuba v Nitre, sa nachádza nad jaskyňou a je situovaný na začiatku tzv. Zoborskej lesostepi. Tá leží v 5. stupni ochrany a platí tam zákaz vstupu. Napriek tomu, že to asi veľa ľudí nedodržiava, pretože je tam vidieť vychodená cestička, tak ja som sa vrátil od jaskyne k rázcestiu nad Svoradovým prameňom. Ak sa sem vyberieš, prosím nezabudni na tento zákaz a na Zobor choď oficiálnymi a povolenými chodníkmi. Modrá značka ma doviedla na Lyžiarsku lúku, konkrétnejšie na miesto s názvom Tri duby. V tomto bode sa trasa delí a ty sa môžeš vydať vpravo do sedla pod Zoborom a pokračovať na tzv. Pyramídu alebo ísť rovno k vrcholu Zobora.
VEDEL/A SI, ŽE: praveký človek na týchto miestach postavil opevnené sídla, tzv. hradiská? Dnes je tam síce už les, no kde tu je možné vidieť nenápadné zvyšky jeho valu.
Vysielač Zobor, alebo aj “Pyramída”
Vysielač Zobor pripomína svojím tvarom pyramídu, preto je tak aj označovaný. Miesto, kde sa nachádza, ponúka výhľady takmer na všetky svetové strany. Za jasného počasia sa ti naskytne nádherný panoramatický výhľad na Nitru, širšie okolie a zoborské vinohrady. Na juhozápadnom horizonte zas vidieť obrysy pohoria Malé Karpaty so známym vysielačom Kamzík a v prípade obzvlášť priaznivých podmienok je možné vidieť až vrcholky rakúskych Álp, čo je vzdušnou čiarou vyše 200 kilometrov. Tie výhľady sú odtiaľ doslova čarovné! Určite tam musí byť krásny aj východ či západ slnka, takže sa tam ešte niekedy vrátim, aby som to zažil na vlastné oči.
Vrch Zobor
Doteraz som si myslel, že vrch Zobor je totožné miesto s Pyramídou, ale nie je to tak. Sú od seba vzdialené približne 15 minút chôdze, no za mňa sú krajšie výhľady od Pyramídy… Avšak cestou na Zobor sa ti naskytne krásny pohľad práve na Pyramídu, takže určite sa oplatí zájsť aj priamo tam. Zo Zobora je možné zostúpiť kombináciou viacerých trás. Je len na tebe ako si výlet naplánuješ. Ak sa budeš potrebovať dostať opäť k liečebnému ústavu, tak si môžeš cestu pozmeniť cez Meškov vrch, aby si nezostupoval/a rovnako.
TIP NA ZÁVER: Už čoskoro nájdeš na Zobore aj dve ferraty (zaistené cesty), ktoré budú jediné ferraty svojho druhu v Nitrianskom kraji. Viac aktuálnych informácií sa dozvieš priamo na webe www.viaferratazobor.sk.
Verím, že sa ti môj článok páčil a dozvedel/a si sa niečo nové o Zobore. Keď sa sem niekedy vyberieš, nezabudni mi poslať fotku alebo ma označiť na Instagrame, kde ma nájdeš ako @nie_je_tura_bez_stura. A ak by si chcel/a okrem Zobora stihnúť aj niečo iné, tak môžeš pokračovať na okolité kopce Tribeča, odporúčam výstup na Žibricu, Veľký Tribeč a Javorový vrch alebo môžeš navštíviť Hrušovský hrad či Hrad Gýmeš.
Článok vznikol v spolupráci s Nitrianskou organizáciou cestovného ruchu. Aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.