Prešovský kraj ponúka nejedno zaujímavé miesto či pamiatku, ktorú sa v tejto časti našej krajiny oplatí vidieť. Nedávno som strávil niekoľko dní štúrovaním po severovýchode Slovenska a dal som dohromady tipy na miesta, ktoré sú celoročne turisticky atraktívne a oplatí sa ich navštíviť v ktoromkoľvek ročnom období.
Náučný chodník TELEKIA
Náučný chodník Telekia, ktorého východiskovým bodom je obec Hermanovce nad Topľou, je dlhý približne 6 kilometrov s prevýšením 260 metrov, dá sa prejsť obojstranne a aj ako okruh. Pozostáva z 10 zastávok, každá info tabuľa ti prezradí miestne geografické, prírodovedecké, historické a kultúrne zaujímavosti. Dostať sa sem dá autom alebo autobusom, i keď ten tu jazdí pomenej. Myslím, že je to skvelý tip pre všetky vekové kategórie, kedže chodník nemá nejaké extra náročné úseky a veľká časť sa ide po asfaltovej ceste.
Jedným z najväčších lákadiel náučného chodníka sú Hermanovské skaly v Údolí obrov. Tie sú najväčším útvarom v Slanských vrchoch. Tvoria ho dva andezitové komplexy – Sokolie skaly a Havrania skala. Ja som síce nevychytal úplne ideálne počasie, ale dá sa ísť aj hore a užiť si výhľady na okolitú prírodu.
TIP: Na začiatku náučného chodníka sa nachádza oddychová zóna, z ktorej si môžeš naplánovať rôzne túry. Dá sa odtiaľto vyraziť na Šimonku či Lúku pod Oblíkom. Vydať sa môžeš tiež na Čiernu či Kuriu horu.
Hradná cesta
Hradná cesta je projektom krajskej organizácie cestovného ruchu “Severovýchod Slovenska”, ktorého hlavným cieľom je podpora hradov a hradných zrúcanín v Prešovskom kraji. Tento projekt prepája 17 stredovekých hradných pamiatok. Neváhaj a zapoj sa do tejto výzvy aj ty! Na hradoch je umiestnená nálepka Hradnej cesty. Pravidlá výzvy nájdeš TU. Účastník, ktorý prejde všetkých 17 hradov, získa pestrý turistický balíček. Navyše bude zaradený do žrebovania o hlavnú cenu, ktorou budú turistické topánky BOSP. Ja som pri mojom štúrovaní navštívil Hrad Čičva a Jasenovský hrad, ktoré sú rovnako súčasťou tejto výzvy.
Hrad Čičva
Hrad Čičva bol v minulosti strediskom rozsiahleho panstva, ku ktorému patrilo viac než 60 obcí. V súčasnosti sa hrad postupne obnovuje a je tiež napríklad miestom obľúbeného podujatia “Čičvianske hradné slávnosti”, ak to samozrejme situácia dovoľuje. Na hrad sa dá dostať z autobusovej zastávky – Sedliská / Podčičva a odtiaľ je to len nejakých 20 minút pešo po zelenej značke alebo sa môžeš autom dostať až na parkovisko priamo pod hrad. Nejde o nič náročné, takže ak budeš mať cestu okolo, určite si urob prestávku. Cestou na hrad si môžeš na niekoľkých infotabuliach prečítať zaujímavosti zo sveta včiel a na hrade si zas môžeš vychutnať výhľady na dedinu a širšie okolie.
Pod hradom sa nachádza Hrobka rodu Barkóczy, posledných majiteľov Hradu Čičva. Tá však nikdy neplnila svoj pôvodný účel. V súčasnosti prechádza rekonštrukciou a v budúcnosti by mali byť jej priestory využívané na rôzne kultúrne podujatia či výstavy.
Jasenovský hrad
Jasenovský hrad patrí medzi prvé zrúcaniny na Slovensku, ktoré sa začali opravovať, a to už koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Niektoré už rozpadávajúce sa múry hradu boli zakonzervované a nepatrná časť objektu bola zastrešená. Na tento hrad sa dá dostať z konca obce Jasenov tromi rôznymi smermi, stačí si vybrať. Najbližšie je to po modrej turistickej trase dlhej približne 1 kilometer. Doviesť sa sem dá autobusom alebo aj autom, je tu bezplatné parkovisko.
Kaštieľ a skanzen v Humennom
Renesančný kaštieľ v Humennom patrí nielen k dominantám mesta, ale aj celého okolia. Kaštieľ ukrýva nejedno zaujímavé miesto, ako napríklad izbu Márie Terézie, ktorá má nezvyčajný osemuholníkový tvar a pätoro tajných dverí. Viac si o kaštieli môžeš prečítať TU.
Kúsok od kaštieľa, v centre mesta, sa nachádza skanzen, ktorý by si pri návšteve Humenného, určite nemal/a vynechať. Otváracie hodiny sa menia aj kvôli pandemickej situácii, aktuálne informácie preto nájdeš priamo na webových stránkach múzea. Súčasťou skanzenu sú dreveničky s tradičným vybavením, hospodárske budovy, mlyn, kováčska dielňa, studňa či rôzne remeselné a hospodárske nástroje.
Dominantou skanzenu je autentický drevený Chrám sv. Michala Archanjela z Novej Sedlice z roku 1764. Kostolík bol pôvodne zhotovený bez jediného kovového klinca. Zaujímavosťou je, že bol celý rozobratý a následne opäť poskladaný priamo v skanzene.
Zemplínske Hámre
Obec Zemplínske Hámre leží v doline Barnovho potoka a je vzdialená 5 kilometrov od mesta Snina. Je zaujímavá svojím múzeom i Hámorským náučným chodníkom s technickými pamiatkami. Múzeum je zriadené v kamennej murovanici, najstaršej budove v obci z 19. storočia, ktorá pôvodne slúžila na ubytovanie vedenia železiarní. Vidieť tam môžeš stále expozície priemyselnej výroby a etnografie, ale aj rôzne aktuálne výstavy.
TIPY NA TURISTIKU: Obec je východiskovým bodom na turistiku vo Vihorlatských vrchoch. Priamo z obce vedie značená turistická trasa na Sninský kameň. Nad údolím Čierneho potoka v oblasti kameňolomu sa zas nachádza prírodný útvar sopečného pôvodu nazvaný Babia skala. Cyklotrasy „Po sninskej úzkokoľajke”, „Po stakčínskej úzkokoľajke” a „Chodníkom planét” prepájajú Zemplínske Hámre s okolitými samosprávami Snina, Stakčín a Kolonica.
Hámorský náučný chodník ťa prevedie technickými pamiatkami a zaujímavosťami obce z čias ťažby železných rúd, výroby a spracovania železa či ďalších kovov. Má 14 zastávok a dĺžku približne 7 kilometrov. Súčasťou náučného chodníka je napríklad aj úzkokoľajná železnička, kde stojí zelený rušeň s vagónmi. Nebudem klamať, keď napíšem, že má táto obec naozaj veľmi milo prekvapila a už teraz viem, že sa tam ešte niekedy vrátim na pár dní, aby som stihol prejsť všetko, čo ponúka a ukrýva.
TIP NA UBYTOVANIE: Ak sa vyberieš do tejto časti Slovenska, tak sa môžeš ubytovať v Grand Hotel Domaša alebo v Hoteli Ali Baba v Humennom. Ja som bol ubytovaný práve v týchto dvoch hoteloch a môžem len a len odporúčiť. Krásne izby, prostredie a profesionálne služby.
Do komentárov pod článkom mi môžeš napísať tvoje tipy, čo sa ešte určite oplatí vidieť v tejto časti Slovenska.
Článok vznikol v spolupráci s KOCR SEVEROVÝCHOD SLOVENSKA. Aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.
Komentáre
My sme boli ešte na Morskom oku a okolo neho vyšli na Sninský kameň. Cestou späť smebdali Medzilaborce Muzeum Andyho Varhola a historicke namestie Bardejov.
Ja som bola v Jasenove z dedinky Chlmec. Takže dá sa tam dostať fakt odvšadiaľ. Krásny výhľad na Humenné. No a Humenné a ich kaštieľ, celý park okolo to mám pochodené ale vyzerá to furt nádherne.