Spoznaj Malokarpatský kraj a zaži jedinečné prehliadky spolu s Modra Tours

Modra Tours je cestovná agentúra, ktorá sa zameriava a špecializuje na Malokarpatský kraj a prehliadky, ktoré ťa privedú na miesta, o ktorých si (možno) doteraz ani nepočul/a.  

Štúrovanie v Modre

V Modre som bol na mojom úplne prvom štúrovaní a nedávno som sa tam vrátil opäť. Bol to taký zvláštny (v dobrom) pocit byť na mieste, kde sa to celé s blogom začalo a spomínať na to, čo všetko sa v mojom živote odvtedy udialo.

Modra Tours

Tentokrát som však neštúroval sám, ale spolu s Modra Tours. Videl som veľa jedinečných miest, a priznám sa, že o niektorých som dovtedy ani len netušil. Dozvedel som sa aj všelijaké pikošky, ako napríklad štyri vysvetlenia, prečo je Modra modrá, ktoré sa človek nedočíta v žiadnom bedekri.

Modra Tours
Kultúrny dom v Modre

Napriek tomu, že Modra nie je do počtu obyvateľov veľkým mestom, tak sa tam nachádza veľa zaujímavých miest. Popri vinohradníctve či keramike je Modra známa aj viacerými krásnymi hotelmi, ktoré žijú zo svadobnej turistiky. Čo som si pri prehliadke priamo v Modre všimol bolo aj to, že tam asi každý človek napísal alebo píše knihu. Doslova. 🙂

Nielen mesto Martin, ale rovnako tak aj Modra je plná histórie. Žilo a žije v nej dodnes veľa významných osobností. Nebudem vôbec preháňať, keď napíšem, že takmer na každom dome je nejaká pamätná tabuľa. Keď máš chuť nielen sa poprechádzať, ale oprášiť si aj svoje znalosti z našich národných dejín, tak v Modre máš na to priestor takmer všade. A keďže ja si tak trošku ulietavam na Štúrovi, tak som si užíval aj to, že som sa opäť ocitol na miestach, kde bol kedysi aj on sám.

Modra Tours - pamätná tabuľa
Pamätná tabuľa na evanjelickej fare

Kostoly v Modre

Modra je zaujímavá, okrem iného, aj tým, že sa tam nachádzajú dohromady až štyri kostoly. Napriek tomu, že nie sú bežne otvorené, tak v rámci prehliadky sa tam ľahko dostaneš a vieš si ich obzrieť aj zvnútra.

Interiér Slovenského evanjelického kostola
Interiér Nemeckého evanjelického kostola

Galéria Ignáca Bizmayera

Ignác Bizmayer je známy slovenský keramikár a národný umelec. Pri svojej práci vychádzal z ľudového umenia, snažil sa obnoviť aj habánsku keramickú tradíciu. V jeho umeleckej tvorbe možno vidieť život, prácu, zvyky či obrady slovenského ľudu. Táto galéria je jediná na Slovensku, ktorá je venovaná žijúcemu národnému umelcovi.

Galéria sa nachádza v modranskej rotundovej bašte.
Ukážka jeho diel

Ľudovít Štúr v Modre

Ľudovít Štúr prišiel do Modry na pohreb svojho brata Karola. Nakoniec sa rozhodol, že ostane a pomáhal švagrinej s výchovou 7 detí, ktoré Karol zanechal. V tomto meste strávil svoje posledné roky a nájdeš tam aj múzeum, ktoré je venované jeho životu a rovnako tak aj jeho Pamätnú izbu. Ja som sa dostal v rámci prehliadky aj na miesto, kde sa Štúr zranil. Nachádza sa síce mimo centra mesta a hlavnej cesty, no info tabuľa ti naznačí, kedy máš odbočiť.

Modra Tours
Tabuľa pripominajúca miesto Štúrovho zranenia

Aktuálne prehliadky v ponuke Modra Tours

  • Nočná lampášová prehliadka cintorína v Modre
  • Nočná lampášová prehliadka Modry
  • Pamätné tabule mesta Modra
  • Nočná lampášová prehliadka Svätého Jura
  • Štúrova Modra
  • Historická Modra
  • Huncokársky okruh
  • Červenokamenská potulka
  • Častovsko-ompitálska potulka 
  • pripravuje sa aj Nočná lampášová prehliadka Pezinka

TIP: Viac sa o jednotlivých akciách dozvieš na facebookej stránke Modra Tours – Travel Agency.


V rámci prehliadky Huncokársky okruh sa dostaneš aj k jedinému Huncokárskemu cintorínu na Slovensku.
Červenokamenská potulka má viacero zaujímavých zastávok a jednou z nich je aj táto kalvária neďaleko hradu Červený kameň.

Nočná lampášová prehliadka cintorína

Medzi jednu z najneobyčajnejších a najunikátnejších prehliadok Modra Tours patrí bez pochyby práve nočná lámpášová prehliadka cintorína. Modranský cintorín je tretí národný cintorín Slovenska a pochovaných tam je veľa významných osobností. Vedel/a si, že je tam popri kodifikátorovi spisovného jazyka pochovaný autor Martinskej deklarácie, ilustrátori knihy Jano, Čenkovej deti, Zlatá a Strieborná kniha rozprávok, či Guliverove cesty, Robinson Crusoe, Zbojnícka mladosť, veľa významných učiteľov, či dokonca vynálezca viney? A keďže máme rok Štefánika, čo takto pozrieť si hrob jeho bratranca či sestry?

Modra Tours
Zdroj: Modra Tours

Napriek tomu, že ja nie som veľmi ten typ človeka, ktorý vyhľadáva cintoríny, tak s lampášom v ruke to malo naozaj svoju atmosféru. Dozvedel som sa veľa zaujímavého o nejednej osobnosti, ktorá v Modre žila a pôsobila. Čo povieš na takýto typ prehliadky?

Prečo sa podľa mňa oplatí Modru navštíviť?

  • Vinohradníctvo – Modrania sa živia vinohradníctvom dokázateľne od 14. storočia, nachádza sa tam najviac otvorených pivníc a najväčšia plocha viníc v Malokarpatskej oblasti.

TIP: Každoročne sa v Modre uskutočňuje Deň modranských pivníc, počas ktorého je možné nahliadnuť do historických 500-ročných pivníc. Tento rok to bude v sobotu 6. apríla 2019.


  • Keramika – hrnčiarske cechy tam vznikali už v 17. storočí.
  • V Modre žili a pôsobili významní národní buditelia a nachádza sa tam aj známe evanjelické gymnázium.
  • Štúrovský odkaz – Nájdeš tam dohromady až 11 pamätných miest spojených s Ľudovítom Štúrom a Karolom Štúrom a z toho 5 z nich je vyhlásených dokonca za národnú kultúrnu pamiatku.
  • Žijú tam významní umelci ako Marián Liška (keramika), Marián Polonský (obrazy, plastiky), Ľubomír Rapoš (obrazy), Peter Cpin (ilustrácie), v minulosti tam žili a pôsobili aj Viera Kraicová či Jozef Ilečko.
  • Rovnako tam žijú aj známi spisovatelia ako Veronika Šikulová či Jozef Mihalkovič. V minulosti aj Lýdia Vadkerti-Gavorníková, Vincent Šikula či Ján Smrek.
  • Zmrzlina – Modra je známa aj chutnou a výbornou zmrzlinou, ktorú nájdeš až na troch miestach v centre mesta.

Článok vznikol v spolupráci s Modra Tours a ja by som sa rád poďakoval za skvelé štúrovanie. Mrkni sa na web, kde sa dozvieš ešte viac o tom, čo všetko táto cestovná agentúra v rámci prehliadok ponúka a kam sa vieš dostať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.