Moje štúrovania po Záhorí pomaličky končia, no ešte pred záverom leta som stihol navštíviť aj baziliku v Šaštíne-Strážach a neďaleké Smrdáky.
Región Záhorie ukrýva nejeden unikát, ktorý nikde inde na Slovensku nenájdeš. Neveríš mi? Prečítaj si môj najnovší článok, v ktorom sa dozvieš, aké unikáty v tomto regióne ukrývajú konkrétne Šaštín-Stráže a Smrdáky.
Bazilika Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne-Strážach
Bazilika Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne-Strážach je jednou z najvýznamnejších bazilík na Slovensku a za mňa aj jednou z tých najkrajších. Baziliku každoročne navštívi niekoľko desiatok tisíc pútnikov, predovšetkým na Slávnosť zoslania Ducha Svätého (Turíce) a Slávnosť Panny Márie Sedembolestnej (15. septembra). Počas roka sa tam však konajú aj ďalšie tematické púte. Interiér baziliky je krásne vyzdobený, nachádza sa tam viacero zaujímavých umeleckých diel. Jedným z najväčších unikátov baziliky je organ, ktorý je tým najväčším organom v sakrálnej stavbe na Slovensku. V bazilike je možná aj prehliadka, bližšie informácie nájdeš na tomto odkaze.
Čo vidieť v Smrdákoch?
Obec Smrdáky je známa predovšetkým kúpeľmi. Ide o najzápadnejšie položené kúpele na Slovensku. Krásny je aj priľahlý kúpeľný park, ktorý je charakteristický množstvom zelene. Je voľne prístupný verejnosti, a tak sa tam môžeš ísť kedykoľvek poprechádzať. Liečivú minerálnu vodu s vysokým obsahom sírovodíka ľahko spoznáš vďaka špecifickému zápachu. Takú koncentráciu síry vraj nemá žiadna iná voda na Slovensku, dokonca ani na svete, takže kúpele sú naozaj unikátne.
Kúpele sa špecializujú na liečbu kožných ochorení (psoriáza, chronické ekzémy, lokálne dermatitídy, ružienka akné a kožné problémy po popálení). Sú tiež známe ako „Slovenské Mŕtve more“ a vo svetovom meradle patria medzi kúpele s najväčšou úspešnosťou liečby rôznych kožných ochorení a svalových porúch. Najdôležitejšími procedúrami v Smrdákoch sú minerálne sírovodíkové kúpele. Táto procedúra sa poskytuje iba v týchto kúpeľoch. Aplikujú sa lokálne na postihnuté miesta, avšak pri závažných stupňoch ochorení sa používajú celotelové procedúry. Okrem termálnej vody sa na liečbu v Smrdákoch využíva aj prírodné siričité bahno. To vzniká pretekaním siričitej minerálnej vody cez miestnu sprašovú vodu. Bahno sa potom využíva na celotelové alebo čiastočné zábaly. Viac sa o kúpeľoch dozvieš TU.
Prechádzka k Miléniovému krížu
Miléniový kríž, neďaleko Smrdák, nad obcou Rybky, je dominantou Záhoria a symbolom odpustenia, zmierenia a ochrany regiónu pred katastrofami. Ide o veľmi zaujímavú atrakciu, zároveň pútnické miesto a najvyšší kríž na Slovensku. Vysoký je totiž až 27 metrov. Priamo z kúpeľov k nemu vedie turistický chodník, ide o nenáročnú prechádzku. Kríž je naozaj majestátny, ohúri každého okoloidúceho a nemusí byť ani veriaci.
Novinkou je aj krásna Smrdácka lavička
Jednou z posledných noviniek v rámci regiónu je aj krásna Smrdácka lavička. Táto obria lavička sa nachádza za obcou Smrdáky, práve neďaleko Miléniového kríža a vďaka jej veľkosti ju určite neprehliadneš. Meria totiž tri metre, je dlhá päť metrov do šírky a ponúka pekný výhľad na okolitú krajinu. Už si o nej počul/a?
LETO NA ZÁHORÍ
Prečítaj si aj ďalšie články z mojej minisérie #LetoNaZáhorí. Verím, že si v nich nájdeš nejeden zaujímavý tip na výlet.
- Leto na Záhorí 1: Čo ukrýva Stupava a Lozorno? Tieto tipy stoja za to
- Leto na Záhorí 2: Čo môžeš vidieť v obciach Kuchyňa a Rohožník?
- Leto na Záhorí 3: Tip na letné kúpanie, unikátne múzeum a krásnu zrúcaninu hradu
- Leto Na Záhorí 4: Čo vidieť v Holíči a Kopčanoch? Tieto miesta URČITE nevynechaj
Článok vznikol v spolupráci s KOCR Bratislava Region Tourism a OOCR Región Záhorie. Aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.