Leto Na Záhorí 4: Čo vidieť v Holíči a Kopčanoch? Tieto miesta URČITE nevynechaj

Leto ešte ani zďaleka nekončí a tak ti prinášam ďalší článok z mojej minisérie #LetoNaZáhorí. Tentokrát som sa vybral do Holíča a Kopčan, ktoré ukrývajú nejeden unikát. 

Uvažuješ nad tým, kam sa vybrať najbližšie na výlet? Mám pre teba hneď dve skvelé miesta na nenáročné výlety pre všetky vekové kategórie. Vyber sa do Holíča a Kopčan na Záhorí a nebudeš ľutovať.


TIP: Prečítaj si aj článok: Leto na Záhorí 3: Tip na letné kúpanie, unikátne múzeum a krásnu zrúcaninu hradu


Holíčsky zámok

Mesto Holíč síce nepatrí počtom obyvateľov k veľkým mestám, no za to ponúka hneď viacero zaujímavých zastávok. Priznám sa, že ma to veľmi milo prekvapilo a o to viac som si štúrovanie v tomto meste užil. Jednou z jeho najväčších dominánt je krásny barokovo-klasicistický zámok, ktorý vznikol zo strážneho hradu. Zámok patril do roku 1918 cisárskemu rodu Habsburgovcov, ktorý ho využíval ako svoje letné sídlo. V súčasnosti tam sídli Mestské múzeum Holíč, ktoré ponúka v jeho priestoroch kolekciu holíčskej keramiky, expozíciu dobových remesiel a cechov, obrazy či trojrozmerné modely historického Holíča. Rovnako tak môžeš vidieť počas prehliadky Čínsku sálu, Kaplnku Nanebovzatia Panny Márie či pivnice a podzemné chodby. Viac zaujímavostí o zámku a informácie o tom, kedy je sprístupnený verejnosti nájdeš na tomto odkaze.

Holíčsky zámok

Holíčsky zámok

Holíčsky zámok

Holíčsky zámok

Holíčsky zámok - interiér
Interiér sa postupne rekonštruuje, ale aj v tejto podobe má svoje čaro.
Holíčsky zámok - Čínska sála
Unikátna Čínska sála s maľbou a tapetami v štýle chinoizérie. 

Holíčsky zámok - tapisérie

Bylinková záhrada

Zámocký areál v Holíči patrí k najvýznamnejším barokovým objektom v stredoeurópskom priestore. Bylinkovú záhradu nájdeš v juhovýchodnej časti areálu, nadväzujúcej na zámockú vodnú priekopu a obklopujúcu existujúcu vodnú plochu. Je plná krásnych kuchynských rastlín a bylín, ktoré si tam vieš dokonca aj kúpiť. 

Bylinková záhrada - Holíč

Bylinková záhrada - Holíč

Holíčske megality 

Už si počul/a o Holíčskych megalitoch? Patria medzi tie najväčšie unikáty nielen regiónu, ale aj celého Slovenska. Za budovou historickej manufaktúry sa nachádza komplex monumentálnych opracovaných balvanov s prastarými rytinami, ktorý je označovaný aj ako Slovenský Stonehenge. Kamene sa našli pri výstavbe holíčskeho sídliska v roku 1988 a po prenesení z pôvodného miesta boli symbolicky usporiadané do tvaru slnečných hodín. Sú voľne prístupné verejnosti.

Rozhľadňa na hrebeni

Ďalšou z mojich zastávok v Holíči bola krásna rozhľadňa, ktorá sa nachádza pod vrcholom kopca Hrebeň (240 m n.m.). Výška rozhľadne je približne 17 metrov, pričom vyhliadková plošina, ktorá ponúka výhľad na mesto, okolie a panorámu Bielych Karpát je vo výške 12 metrov. Zaujímavosťou je, že do múrov rozhľadne bola zabudovaná časová schránka, ktorá sa má otvoriť o 100 rokov.

Rozhľadňa na hrebeni - Holíč

K rozhľadni vedie značená cyklotrasa a pešia žltá turistická značka z centra mesta. Trasa je dlhá necelé 2 kilometre a zaberie približne pol hodinku. Ide o nenáročnú prechádzku, ktorú hravo zvládnu aj deti alebo starší ľudia. Rozhľadňa je voľne prístupná. 

Otváracie hodiny rozhľadne: 

– Od 1. mája do 30. septembra v čase od 8:00 – 20:00
– Od 1. októbra do 30. apríla v čase od 8:00 – 16:00

Veterný mlyn

Len pár metrov od rozhľadne sa nachádza jediný zachovaný veterný mlyn na Slovensku. Tento mlyn patril k najstarším dreveným veterným mlynom nemeckého typu na území Čiech, Moravy a Slovenska. Stavba s kruhovým pôdorysom a tromi podlažiami bola vybudovaná v 19. storočí a svoju funkciu plnila až do konca prvej svetovej vojny. Nedávno prešiel mlyn výraznou rekonštrukciou, v jeho interiéri sa nachádzajú viaceré zaujímavé expozície a počas letnej sezóny je sprístupnený verejnosti. Jeho prehliadku môžeš absolvovať individuálne a vstupné je dobrovoľné.

veterný mlyn holíč

Kostol sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch

Po Holíči som si to namieril ešte do neďalekej obce Kopčany, v ktorej sa nachádza unikátny kostol. Patrí totiž medzi tie najstaršie zachované kostoly nielen na Slovensku, ale aj v celej strednej Európe. Postavený bol zrejme ešte vo veľkomoravskom období, niekedy koncom 9. alebo začiatkom 10. storočia. Dostať sa k nemu vieš pešo priamo z centra obce alebo sa môžeš odviezť autom a odparkovať na konci cesty za dedinou. Potom stačí prejsť už len necelý kilometer a si na mieste. Počas letnej sezóny si v rámci prehliadok môžeš pozrieť aj jeho interiér.

Kostol sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch

Kostol sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch
Lipa vedľa kostolíka patrí k tým najstarším stromom u nás.
Kečenáreň Kopčany
Kúsok od kostola sa nachádza zrekonštruovaná budova “Kačenáreň”.
žrebčín kopčany
nevynechaj ani návštevu Cisárskeho a kráľovského žrebčína Kopčany

žrebčín kopčany

Už si v Holíči či Kopčanoch niekedy bol/a? Napíš mi do komentára, čo sa tam ešte určite oplatí vidieť. Je mi jasné, že som nestihol úplne všetko a rád sa tam ešte niekedy vrátim. 🙂 


Článok vznikol v spolupráci s KOCR Bratislava Region Tourism a OOCR Región Záhorie. Aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.