Leto na Záhorí 3: Tip na letné kúpanie, unikátne múzeum a krásnu zrúcaninu hradu

Moja miniséria #LetoNaZáhorí pokračuje. Tentokrát ti prinášam tip na letné kúpanie, unikátne múzeum a chýbať nebude ani tip na krásnu zrúcaninu hradu. Prečítaj si článok a vyber sa na niektoré z týchto miest, určite nebudeš ľutovať.

Leto je v plnom prúde a ja ti po článkoch #LetoNaZáhorí1 a #LetoNaZáhorí2 prinášam jedinečné tipy na miesta, kde sa spája prírodná krása s bohatou históriou. Tešiť sa môžeš na osviežujúce kúpanie, fascinujúce múzeum a nenáročnú túru na zrúcaninu hradu, ktorá ťa určite zaujme. Objavuj krásy Záhoria a vychutnávaj si nezabudnuteľné chvíle plné zábavy, relaxu a spoznávania nových miest.

Kunovská priehrada

Kunovská priehrada je rekreačná oblasť nachádzajúca sa medzi Senicou a Sobotišťom. Od Senice je vzdialená približne 5 kilometrov a dostať sa k nej dá aj po cyklotrase z mesta, ktorá vedie peknou prírodou popri potoku Teplica. Rovnako je vybavená veľkým bezplatným parkoviskom s kapacitou až 300 áut. Je to pomerne veľká priehrada, ktorá ponúka vo svojom okolí kompletné vybavenie a služby pre návštevníkov počas hlavnej letnej sezóny, vrátane prezliekarní, toaliet a občerstvenia. Nájdeš tu dokonca aj krásnu pieskovú pláž so slnečníkmi, na ktorej sa budeš cítiť ako niekde pri mori. A aby som nezabudol, vstup do tejto rekreačnej oblasti je ZDARMA.

Kunovská priehrada

Kunovská priehrada

Kunovská priehrada

Návštevníkom je tu naviac k dispozícií ihrisko na plážový volejbal, minigolf i tenis, detské ihrisko, požičovňa vodných bicyklov, paddleboardov, lodiek i požičovňa športových potrieb. Človek tu vie stráviť pekné chvíle a rovnako sa príjemne schladiť počas horúcich letných dní. 


TIP: Ďalším tipom je aj Rekreačné stredisko Gazárka v Šaštín-Stráže, ktoré je situované v prostredí krásnych borovicových lesov. Pozostáva z piatich jazier, ktoré vznikli po vyťažení piesku. Sú využívané na rekreáciu či rybolov.


Múzeum habánov v Sobotišti

Vieš, kto boli Habáni? Od polovice 16. storočia sa na západnom Slovensku usádzali novokrstenci – Habáni, náboženskí exulanti z Moravy, kam prišli prevažne z územia Rakúska a Nemecka. V obci Sobotište nájdeš unikátne múzeum, ktoré je venovvané práve im. Múzeum habánov sa nachádza v pamiatkovej zóne Habánsky dvor, v zrekonštruovanom objekte – habánsky mlyn. Expozícia múzea ti približi históriu vzniku novokrstencov, ich pôsobenie na Morave, juhozápadnom Slovensku, prenasledovanie a migráciu do ďalších krajín sveta až po súčasný život hutteritských komunít. Z exponátov ťa určite zaujme model habánskeho domu, prierez habánskou strechou či repliky pôvodných odevov.

Otváracie hodiny múzea

  • Vstup s výkladom je možný každú nedeľu o 14.00 hod. a o 16.00 hod.
  • Skupinové vstupy na objednávku: pondelok – piatok (skupina 10 a viac osôb)
  • Návštevu múzea je potrebné vopred objednať na obecnom úrade.
  • Vstupné: deti 2 €, dospelí 4 €

Múzeum habánov v Sobotišti

Múzeum habánov v Sobotišti

Múzeum habánov v Sobotišti - kaplnka
Habánska kaplnka
Múzeum habánov v Sobotišti - klúčarňa
Habánska klúčarňa
Múzeum habánov v Sobotišti
Ľudový dom
Múzeum habánov v Sobotišti
Habánska radnica

Hrad Branč

Zrúcanina hradu Branč leží na kopci Myjavskej pahorkatiny nad Podzámkom, miestnou časťou obce Podbranč. Hrad je rozdelený na dve hlavné časti, ktorými sú dolný hrad a stredný hrad. Stredný hrad je od dolnej časti hradu oddelený hlbokou priekopou, ktorá zvyšovala prirodzenú výšku opevnenia stredného hradu. Na hrad sa dá dostať autom na parkovisko pod hradom, odtiaľ pešo asi 100 metrov na hrad alebo pešo z obce Podbranč (miestna časť Podzámok) asi 5 minút. Okolím hradu vedú značené turistické trasy a aj cyklotrasa. Až na hrad vedie bezbariérová cesta, takže sa tu dá dostať aj s detským kočíkom alebo vozíkom. Lokalita je podľa mňa vhodná pre rodinné výlety a pre nenáročných turistov, ktorí majú radi pekné miesta s výhľadmi. V sezóne, od apríla do okóbra, je vstup do hradu spoplatnený symbolickým vstupným na účely obnovy hradu.

Hrad Branč
Fotky som urobil z lietadla, bol to krásny zážitok. 🙂

Hrad Branč

Hrad Branč


TIP: Ďalšie zrúcaniny hradov – Plavecký hrad, Pajštún a Korlátko v tomto regióne sú voľne prístupné.


Keď sa na niektoré z týchto miest vyberieš, nezabudni mi poslať fotku alebo ma priamo označiť na Instagrame, kde ma nájdeš ako @nie_je_tura_bez_stura. Želám ti ešte krásne letné dni plné zážitkov z cestovania po Slovensku.


Článok vznikol v spolupráci s KOCR Bratislava Region Tourism a OOCR Región Záhorie. Aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.