Kaštieľ vo Veľkom Bieli ma dostal natoľko, že som na ceste zo svojho (š)túrovania v Senci musel v tejto dedinke jednoducho vystúpiť.
Trošku som sa zahral na rebela, vystúpil som na ceste domov a to, že som urobil dobre ti hádam nemusím hovoriť 🙂
Info o obci Veľký Biel
- patrí do okresu Senec
- počet obyvateľov: vyše 2000
- skladá sa z dvoch častí – Veľký Biel a Malý Biel
Cestou ku kaštieľu som narazil aj na kostol či kaplnku na cintoríne. A tak som sa tešil, že táto dedinka ukrýva popri kaštieli toho ešte viac. Tiež som zistil, že v takom Veľkom Bieli majú v každom dome aspoň jedného psa. A párkrát som mal naozaj silný pocit, že cítia, že nie som domáci 😀
Kostol Povýšenia Svätého kríža
Vo veži kostola sa nachádzajú až tri zvony – Veľký zvon, Malý zvon a Umieračik.
Kaplnka na cintoríne
V poslednom čase zisťujem, že aj taký cintorín ukrýva často pamiatky, ktoré by človek mal vidieť. Viem, že to je miesto posledného odpočinku, ale ja by som sa potešil, keby ma tam prišiel niekto pozrieť a pofotiť si, čo tam máme 😀
Kaštieľ vo Veľkom Bieli
- barokový kaštieľ
- jeden z najväčších na Slovensku, zo začiatku 18. storočia
- prvým majiteľom kaštieľa bol Žigmund Csáky
Keď som ho videl, tak som nemohol uveriť tomu, ako krásne vyzerá aj zblízka. Síce je pre verejnosť normálne zatvorený, no ja som akurát vychytal, že bola brána otvorená a tak som sa poprechádzal okolo celého kaštieľa a stálo to za to.
Kaštieľ síce už viacero rokov chátra, čo je naozaj škoda, no mňa veľmi bavia aj zrúcaniny. Mňa na nich baví totiž aj to, že veľa ľudí ich už odpíše, no ja v nich vidím stále to ich čaro… Tetuška, ktorú som tam stretol mi však prezradila, že raz za čas sa tam koná nejaká lokálna udalosť, čo je super. Ktovie, či sa dá pozrieť ako vyzerá kaštieľ zvnútra. Ak to náhodou vieš, tak mi daj vedieť.
Aj keď počko si so mnou robilo v ten deň, čo chcelo. Tak som, našťastie, stihol vidieť kaštieľ a nezmoknúť pri tom. 😀
TIP: Pozri si aj moje ďalšie články:
V Senci toho nájdeš oveľa viac ako len Senecké jazerá
Výlet na hrad Devín: Po stopách legendárnych štúrovcov
Výlet na Bratislavský hrad: Ako som tam našiel svojho dvojníka
A do komentárov mi môžeš napísať, či si na tom rovnako ako ja, a tiež ťa bavia rôzne zrúcaniny, ktoré sa na Slovensku nachádzajú.
Ak sa ti článok páčil, nezabudni dať prosím „páči sa mi“ a zdieľať ho. Dikičko 🙂