Kaštieľ v Betliari patrí posledné mesiace k tým najnavštevovanejším miestam na Slovensku. Tak som si povedal, že tentokrát bude zo mňa mainstreamový turista a pôjdem si ho pozrieť aj ja.
Kaštieľ v Betliari
(Š)túrovanie do Betliara som si naplánoval na peknú jesennú sobotu, lístie krásne sfarbené a vtáčiky štebotali v korunách stromov… A končím s týmto romanticko-desivým úvodom 😀
- nachádza sa 3 kilometre severne od okresného mesta Rožňava
- postavený bol na začiatku 18. storočia
- je jediným kaštieľom na Slovensku, ktorý sa po roku 1945 zachoval so svojím pôvodným zariadením a zbierkami
- všetko, čo sa tam nachádza, patrilo členom rodu Andrássy
Čo ma prekvapilo?
Kaštieľ v Betliari ma prekvapil, aj kvôli tomu, že tam bolo naozaj veľa ľudí, aj napriek tomu, že som tam bol v sobotu. Neviem síce, či je to tak stále, ale asi to je spôsobené aj tým, že sa tam natáčal seriál 1890 a chápem všetkých tých divákov, ktorí ho sledovali, že chcú predsa vidieť tie miesta z obrazovky…
Vstupné
Dospelí – 8 €
Deti nad 6 rokov/študenti do 26 rokov/dôchodcovia nad 62 rokov – 5 €
Deti do 6 rokov/ZŤP/ICOM/Press – voľný vstup
Vstupné ma však prekvapilo nepríjemne, nehovorím o tom, že som si musel doplatiť ešte za fotenie 2 ečka, toto ja asi nikdy nepochopím… Aj Kaštieľ v Betliari je súčasťou Slovenského národného múzea.
Vstup do kaštieľa je len každú hodinu a so sprievodcom. V čase, keď som tam bol ja, tak sme boli tri skupiny a samozrejme boli miesta, kde sme sa míňali s inými skupinami. Ja som ten typ turistu, ktorý je nerád súčasťou nejakej skupinovej prehliadky, kde je viac ľudí, lebo potom sa nemôžem zdržať pri nejakej veci tak dlho ako chcem, alebo nemôžem len tak niečo nudné preskočiť.
Erb rodu Andrássy
Čo tento kaštieľ ukrýva?
Ale, aby to nevyzeralo, že sa mi tam nepáčilo, tak kaštieľ v Betliari ako taký, a veľa miestností či pamiatok v ňom, ma naozaj prekvapilo v tom dobrom slova zmysle.
Jednou z najkrajších miestností v kaštieli je aj knižnica, ktorá je jeho súčasťou. Je tam neskutočne veľa kníh, ktoré sú napísané v rozličných jazykoch. Tak verím, že popri tom nakupovaní všetkých tých vecí si Andrássyovci tie knihy aj čítali a nemali ich tam len na okrasu 😀
Tu býval Koleník
Je síce pravda, že som nevidel ani jednu časť tohto seriálu, ale tak dozvedel som sa aj to, že práve táto miestnosť bola izbou Koleníka v seriáli.
Strašidelné súčasti kaštieľa
Tých strašidelných miest v kaštieli som objavil hneď viacero. Andrássyovci boli vášnivými poľovníkmi, takže po stenách tam uvidíš veľa zvierat ako ich trofejí. Túto ich záľubu som veľmi nepochopil. Ale to som ešte nevedel, čo všetko tam uvidím.
V kaštieli totiž môžeš vidieť aj miestnosť, ktorá je plná exotických vypreparovaných zvierat. A toto už je extrém podľa mňa a myslel som si, že nič divnejšie tam už neuvidím. Ale pokračovali sme ďalej a…
A vidieť tam môžeš aj múmiu dospelého človeka i malého dieťaťa. V súčasnosti je tam aj telo grófky Žofie, ktoré previezli z hradu Krásna hôrka, ktorý je momentálne v rekonštrukcii. Ale tú mŕtvu tetušku som si radšej ani nefotil. Ešte by ma prišla v noci strašiť 😀
Čo som objavil pri kaštieli
To, že jesenné počko je ako stvorené na (š)túrovanie som už tento rok zistil, a tak som rád, že som bol v Betliari práve v toto obdobie. Objavil som tam aj toto:
- ide o najväčší historický park na Slovensku
- vécka sú zadarmo 😀
- malé občerstvenie na teraske je tiež fajn
Vodopád v parku
Ide o najvyšší umelý vodopád na Slovensku, ktorý má výšku až 9 metrov. A ak si dobre pamätám, tak si ho tam dali postaviť, lebo chovali aj ľadové medvede. Tí Andrássyovci boli naozaj takí tí snobi, čo museli mať asi všetko 😀
Čo sa mi podarilo vidieť v tejto dedinke okrem kaštieľa?
Aj napriek tomu, že ide naozaj o veľmi malú dedinku, vraj má len necelých 1000 obyvateľov, tak som tam objavil až dva kostoly.
Július Koššuth
Vieš kto to je? Ani ja som to nevedel. Meno Koššuth by bolo síce nejaké povedomé, ale nemohol som si za svet spomenúť, kto to bol. Poznáš ten pocit v hlave, že vieš, že si to meno už niekde počul/a, ale za nič na svete si nevieš spomenúť kde a kedy? Ani ja to nemám rád, a tak som to chcel zistiť. Z miestnej tabule som vyčítal, kde sa nachádza jeho rodný dom a vybral som sa ho hľadať a aj som ho našiel a už aj viem, kto to bol. Tento Koššuth bol zakladateľom Pohrebného podporného združenia na Slovensku 😀
A ako to dopadlo s Koleníkom?
Kaštieľ v Betliari sa mi páčil hlavne pre toto. Síce som Koleníka nenašiel, ale odpísal mi na Instagrame, takže dikičko. Spravil mi deň 😀
Tip: Pozri si aj moje ďalšie články:
Kaštieľ vo Veľkom Bieli ma dostal už z autobusu, a tak som musel vystúpiť
Kaštiele na Slovensku: Týchto 8 som už stihol vidieť pri mojom (š)túrovaní
A do komentárov mi môžeš napísať, ktorý kaštieľ sa páči tebe, budem sa tešiť. 🙂
Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie, dikičko. 🙂
[wpedon id=“3654″]