Kam v okolí Bratislavy? V článku nájdeš niekoľko tipov na jedinečné miesta kúsok od Bratislavy.
Kam v okolí Bratislavy?
Bratislava ponúka veľa zaujímavých a jedinečných miest či pamiatok, ktoré sa oplatí vidieť. Niekedy však nezaškodí trochu sa vyvenčiť aj mimo nášho hlavného mesta. Súhlasíš? Predovšetkým v týchto dňoch, ktoré sú spojené s pandémiou koronavírusu (máj 2020) a najlepšie je vyhýbať sa miestam, kde sa zdržiava veľa ľudí. Dal som dokopy niekoľko tipov na jedinečné miesta v okolí Bratislavy, ktoré sa oplatí vidieť a nemalo by tam byť až tak veľa ľudí. Samozrejme je ideálnejšie navštíviť ich počas pracovného týždňa, tých ľudí tam bude určite menej ako cez víkend.
Biely Kameň
Svätý Jur je mestečko nachádzajúce sa kúsok za Bratislavou a známe je predovšetkým vinohradníckou tradíciou. Nad mestečkom sa nachádza zrúcanina gotického hradu Biely Kameň, na zalesnenom skalnom návrší Malých Karpát.
Ako sa tam dostať?
Na hrad sa najrýchlejšie dostaneš pešo z centra Svätého Jura po žltej turistickej značke, trvá to približne 30 minút. Do Jura sa dostaneš niektorým z autobusov, jazdia tam pravidelne počas celého dňa. Ak pôjdeš autom, ideálne je zaparkovať na parkovisku pri gotickom kostole Sv. Juraja. Nejde o náročnú túru, skôr príjemnú prechádzku prírodou.
Ja som šiel bicyklom, no zo Svätého Jura je trasa pomerne strmá a bicykel som na viacerých miestach aj tlačil. K hradu je však možný aj prístup z Bieleho Kríža, rovnako po žltej značke. Od Bieleho Kríža sa tam môžeš celkom pohodlne dostať horským bicyklom, trasa lesného chodníka je z tohto smeru totiž klesajúca.
Marianka-Borinka-Pajštún
Obec Marianka je najstarším pútnickým miestom nielen na Slovensku, ale aj v celom bývalom Uhorsku. Vedel/a si o tom?
Ako sa tam dostať?
Dostať sa tam môžeš autobusom alebo autom. Zaparkovať sa dá bezplatne napríklad na parkovisku kúsok nad Svätým údolím, odtiaľ sa riaď celý čas červenou značkou. Trasa má niekoľko kilometrov, ale nejde o nič náročné. Keď som ňou prechádzal, tak som stretol naozaj len zopár ľudí. A myslím, že nie je problém zdolať ju ani na lepšom bicykli či s kočiarom.
Veľa ľudí podľa mňa totiž príde priamo do obce Borinka, odkiaľ sa vyberú na hrad Pajštún. Z centra obce som pokračoval po červenej značke, čím bližšie je človek k hradu, tým je výstup strmejší, no samotná zrúcanina a výhľady stoja naozaj za to.
Šranecké piesky
Šranecké piesky je názov chráneného areálu v správe štátnej ochrany prírody Záhorie. Často je areál označovaný aj ako Slovenská Sahara či slovenská púšť, pretože je zaujímavý predovšetkým pieskovými dunami. Ak máš chuť len tak sa poprechádzať bosá/ý po piesku, tak toto miesto je na to ako stvorené.
V minulosti bolo na vstup do priestorov Vojenského obvodu Záhorie potrebné povolenie, dnes tam môžeš vstupovať počas víkendov voľne, ak práve neprebiehajú vojenské cvičenia. Tie sú dopredu plánované a ich harmonogram je pravidelne aktualizovaný na stránke ministerstva obrany.
Ako sa tam dostať?
Po príchode do obce Plavecký Mikuláš je potrebné vybrať sa smerom Lakšárska Nová Ves. Šranecké piesky sa nachádzajú medzi týmito dvoma obcami. Približne v strede cesty, ktorá ich spája, sa nachádza menšie improvizované parkovisko, hneď pri ceste. Odtiaľ je to už len kúsok.
Korzo Zálesie
Korzo Zálesie je drevená promenáda naprieč tokom rieky Malý Dunaj. Nachádza sa v dedinke Zálesie, asi 20 minút od Bratislavy. Je to veľmi príjemné miesto na malú prechádzku či vyvenčenie sa a aj toto mólo je príkladom toho, ako v podstate nenáročný projekt dokáže prilákať ľudí z celého okolia.
Ako sa tam dostať?
Dostať sa tam dá bez problémov autom alebo môžeš využiť autobus. Niektorí ľudia na toto miesto chodia aj bicyklom, ale je to trochu nebezpečnejšie, keďže je potrebné ísť priamo po hlavnej ceste, ktorá je často plná zápch. Pre detailnejšie info môžeš sledovať facebookovú stránku Korzo Zálesie.
Vyhliadka „Vtáčie hniezdo“ v Malinove
Netradičná vyhliadka v tvare obrovského vtáčieho hniezda ponúka výhľad zo 7 metrovej výšky na Malý Dunaj a okolitý mokraďový lužný les. Na týchto miestach v minulosti vznikala čierna skládka s odpadkami, no teraz to tam vyzerá naozaj mega. Vyhliadka je súčasťou náučného chodníka, ktorý ponúka viacero zaujímavých zastávok.
Ako sa tam dostať?
Aj do Malinova sa môžeš dostať autobusom alebo autom. Parkovať je najideálnejšie niekde v centre dediny, tam nájdeš miesto bez väčších problémov. Z hlavnej cesty, ktorá vedie cez obec, odbočíš za zámkom doľava do centra (Cintorínska ulica). Tam za tehlovým kostolíkom Sv. Juraja zabočíš opäť doľava k cintorínu a dostaneš sa až na poľnú cestu, kde sa nachádza prvá infotabuľa. Odtiaľ už len stále rovno, približne 1 kilometer a si na mieste.
Pokračovať môžeš ďalej po náučnom chodníku popri Malom Dunaji, o pár minút sa dostaneš na lúku s názvom Zelená oáza, kde si môžeš posedieť. Sú tam aj detské preliezky, ale vyzerajú pomerne zničene. Následne môžeš pokračovať cez závoru k ďalšej atrakcii – Bobriemu hradu. Závora bola zatvorená, takže som ju musel preskakovať, a nedopátral som sa, či zvykne byť niekedy otvorená. Pred hradom je umiestnená informačná tabuľa, ktorá hovorí o živote bobrov. Priznám sa, že mňa tento hrad nezaujal natoľko ako vyhliadka, ale myslím si, že deťom sa bude určite páčiť.
TIPY OD VÁS
Stačí si rozkliknúť komentáre pod týmto príspevkom a nájdeš tam ďalšie zaujímavé tipy na pekné miesta v okolí Bratislavy.
TIP NA ZÁVER
Nezabudni, že v aktuálnej situácii spojenej s pandémiou koronavírusu (máj 2020) je dobré:
- vyhľadávať miesta, kde je menej ľudí
- nosiť rúško
- užívať si naše Slovensko, máme byť na čo hrdí. 🙂
Ak máš aj ty nejaký tip, kam v okolí Bratislavy, kde nezvykne byť až tak veľa ľudí, tak budem rád, keď sa podelíš v komentári pod článkom a môžeme sa vzájomne inšpirovať.