Jedinečné múzeá na Slovensku, o ktorých možno nie každý vie, no oplatí sa ich navštíviť, pretože sú jedinými svojho druhu nielen na Slovensku, ale niektoré z nich dokonca aj v rámci Európy.
Jedinečné múzeá na Slovensku
Múzeum slovenskej dediny
V Jahodníckych hájoch, východne od Martina, sa nachádza Múzeum slovenskej dediny, ktoré je rozlohou najväčším múzeom v prírode na Slovensku. Nachádza sa tam dohromady až 150 objektov z regiónov Liptov, Turiec, Kysuce a Orava. Ja sa viem na takýchto miestach ako je aj toto múzeum dosť „opustiť“ a mám odfotený asi každý domček.
Do múzea sa vieš dostať bez sprievodcu a ísť si tak svoje tempo a potom sa každú celú hodinu uskutočňujú aj prehliadky s lektorom, s ktorým sa dostaneš na miesta, kde nie je voľný prístup. Len taká mala rada, nezľakni sa, keď sa v múzeu ocitneš sám či sama a bude už zatvorená hlavná brána. Neďaleko je ešte jedna, cez ktorú sa vieš dostať von, ja som to najprv nevedel a asi 5 sekúnd som si myslel, že ma tam vymkli a nebolo mi všetko jedno. 😀
Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva
Ide o jediné celoslovenské špecializované múzeum svojho druhu na Slovensku. Toto múzeum rozhodne stojí za návštevu, je naozaj veľké, takže tam sa človek vie zašiť aj na celý deň, a aj tak ho nestihne preskúmať celé. Okrem iného som tam objavil model meteoritu či kostru jaskynného leva a veľmi sa mi páčili aj zvuky v jednotlivých častiach, ktoré navodili ešte viac atmošku konkrétnych expozícií. Čo sa ešte oplatí vidieť v Liptovskom Mikuláši a stihneš to za jeden jediný deň si môžeš prečítať v tomto článku.
Balneologické múzeum Imricha Wintera
Napriek tomu, že Piešťany sú známe hlavne ako kúpeľné mesto, tak sa tam nachádza aj toto múzeum, ktoré je špecializované na dejiny balneológie a je jediným svojho druhu na Slovensku. Múdry ujo Gúgl mi prezradil, že balneológia je vedným odborom o liečivých minerálnych a termálnych vodách a kúpeľníctve.
Múzeum ľudovej architektúry
Toto múzeum je súčasťou areálu Bardejovských kúpeľov a ide o najstaršie zariadenie svojho druhu na Slovensku. Nájdeš tam 24 objektov, ktoré prezentujú ľudovú kultúru a staviteľstvo dvoch etník: slovenského a rusínskeho obyvateľstva, žijúceho v regióne horného Šariša a severného Zemplína.
Múzeum gýča v Kremnici
Múzeum gýča v Kremnici je jediným múzeom tohto druhu v Európskej únii. Mňa dostalo hneď ako som vošiel dnu a miestami som sa tam cítil ako u babky v obývačke. Ak budeš v Kremnici, tak toto múzeum nevynechaj, stojí naozaj za to. Na tomto múzeu sa mi páči, okrem iného, aj to, že tam nie je zákaz fotiť, ale práve naopak, príkaz fotiť. Konečne niečo pre mňa.
Kaštieš v Betliari
Kaštieľ v Betliari je jediným kaštieľom na Slovensku, ktorý sa po roku 1945 zachoval so svojím pôvodným zariadením a zbierkami a patrí pod Slovenské národné múzeum. Vstup do kaštieľa je len každú hodinu a so sprievodcom. To mi trošku vadilo, pretože ja som ten typ turistu, ktorý je nerád súčasťou nejakej skupinovej prehliadky, kde je viac ľudí, lebo potom sa nemôžem zdržať pri nejakej veci tak dlho ako chcem, alebo nemôžem len tak niečo nudné preskočiť.
Mini Slovensko v Liptovskom Jáne
V Liptovskom Jáne sa nachádza viacero zaujímavých miest a jedným z nich je aj tento park, v ktorom sa nachádza momentálne 18 miniatúr a zmenšenín tých najznámejších slovenských pamiatok. Za pár minút sa vieš poprechádzať a obzrieť si známe slovenské pamiatky a si stále na tom istom mieste. A tiež sa mi páčilo aj to, že som sa konečne, aspoň na chvíľku, cítil mega vysoký.
Múzeum SNP v Banskej Bystrici
Pamätník SNP v Banskej Bystrici je jeden z najvýznamnejších pamätníkov na Slovensku, ktorých úlohou je pripomínať obdobie 2. svetovej vojny a Slovenské národné povstanie, centrom ktorého bola práve Banská Bystrica. Vnútri sa nachádza viacero expozícií, ktoré približujú práve toto obdobie z našich dejín.
Bonus č. 1: Vlkolínec
Vlkolínec síce nie je takým tým pravým múzeom, pretože ide o podhorskú osadu neďaleko mesta Ružomberok, ktorá je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry pozostávajúcou z typických zrubových objektov. Ale myslím, že aj toto miesto patrí do tohto zoznamu.
Bonus č. 2: Lyceálna knižnica
Neďaleko evanjelických kostolov v Kežmarku sa nachádza Lyceálna knižnica, ide o najväčšiu školskú historickú knižnicu nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Musím sa priznať, že som o nej predtým vôbec nepočul, čo je celkom smutné. Ale veď aj pre to štúrujem, aby som objavoval, čo všetko na Slovensku máme a ani o tom nemusíme vedieť.
Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie. 🙂
[wpedon id=“3654″]