Bratislava ponúka veľa zaujímavých a jedinečných miest či pamiatok, ktoré sa oplatí vidieť. Niekedy však nezaškodí trochu sa vyvenčiť aj mimo nášho hlavného mesta. Súhlasíš? Dal som dokopy niekoľko tipov na jedinečné miesta v Bratislavskom kraji, ktoré sa oplatí vidieť a navštíviť.
Jedinečné miesta v Bratislavskom kraji
Danubiana
Múzeum moderného umenia Danubiana sa nachádza pri bratislavskej mestskej časti Čunovo, otvorené bolo v roku 2000 a patrí k tým najmladším európskym múzeám moderného umenia. Podobná moderná architektúra a podobné galérie sa nachádzajú často aj na brehoch škandinávskych miest obmývaných Baltským morom. Vďaka týmto prívlastkom môžeme hovoriť o tomto múzeu ako o jednom z najunikátnejších múzeí na Slovensku.
Aj keď nie je asi každý z nás kamoš s umením, tak toto miesto sa oplatí navštíviť aj vďaka jeho parádnej lokalite a krásnemu prostrediu. Počas letnej sezóny (máj-október) dokonca premáva počas víkendov a v štátne sviatky loď z osobného prístavu na Fajnorovom nábreží 2 v Bratislave smerom k Danubiane. Spiatočný lístok, ktorý zahŕňa aj vstupné do Danubiany, stojí 14€.
Huncokársky cintorín
Vieš, kto boli Huncokári? Priznám sa, že donedávna som to nevedel ani ja. Boli to prisťahovalci z nemecky hovoriacich krajín, ktorí prišli v minulosti na naše územie na pozvanie našich bývalých zemepánov. Žili v karpatských lesoch a venovali sa drevorubačstvu.
Príroda v týchto lesoch je naozaj krásna počas každého ročného obdobia. Oplatí sa tam ísť len tak prejsť a vyčistiť si hlavu. Ak ťa Huncokári zaujali, okrem pozostatkov ich obydlí tam nájdeš, neďaleko Zochovej Chaty, aj jediný zachovalý Huncokársky cintorín na Slovensku.
Kamenný oltár v Kostole sv. Juraja
Svätý Jur je mestečko neďaleko Bratislavy s dlhoročnou vinohradníckou tradíciou a dodnes sa tam zachovalo veľa krásnych pivníc. Svätojurské víno bolo dokonca považované za tretie najlepšie v celom Uhorsku, po tokajskom a šoproňskom. Prečítaj si viac o tom, čo vidieť vo Svätom Jure a stojí to za to.
Kostol sv. Juraja je farský rímskokatolícky kostol, ktorý sa nachádza na vyvýšenom mieste v meste. Nedá sa prehliadnuť, takže dostať sa k nemu by nemal byť problém. Kostol je postavený v gotickom štýle a okrem iného je zaujímavý aj vďaka krásnemu kamennému oltáru. Ten sa dokonca považuje za svetový unikát.

Galéria Ignáca Bizmayera
Mesto Modra je známe predovšetkým vďaka vinohradníckej tradícii, keramike a viacerým významným osobnostiam, ktoré tam žili či dodnes žijú a pôsobia. Vedel/a si, že sa v tomto meste tiež nachádza najviac otvorených pivníc a najväčšia plocha viníc v Malokarpatskej oblasti?
TIP: Každoročne sa v Modre uskutočňuje Deň modranských pivníc, počas ktorého je možné nahliadnuť do historických 500-ročných pivníc. Tento rok to bude v sobotu 6. apríla 2019.
Ignác Bizmayer je slovenský keramikár a národný umelec. Pri svojej práci vychádzal z ľudového umenia a snažil sa obnoviť aj habánsku keramickú tradíciu. V jeho umeleckej tvorbe možno vidieť život, prácu, zvyky či obrady slovenského ľudu. Táto galéria je jediná na Slovensku, ktorá je venovaná žijúcemu národnému umelcovi.


Šranecké piesky
Šranecké piesky je chránený areál v správe štátnej ochrany prírody Záhorie. Toto miesto je často označované aj ako Slovenská Sahara a je zaujímavé predovšetkým krásnymi pieskovými dunami. Vďaka nim sú Šranecké piesky považované za jeden z najväčších prírodných unikátov v našej krajine.
Malý tip odo mňa, ktorý verím oceníš. Keď tam pôjdeš, tak si dávaj pozor, mne sa tam podarilo dokonca aj stratiť, pretože tam to všetko vyzerá úplne rovnako. A chvíľku som si myslel, že sa už ani nenájdem. 😀
Kaštieľ vo Veľkom Bieli
Veľký Biel je obec nachádzajúca sa od Bratislavy asi 20 kilometrov. Jednou z najväčších dominánt tejto obce je krásny barokový kaštieľ, ktorý patrí medzi tie najväčšie kaštiele na Slovensku. Napriek tomu, že je momentálne už dosť schátraný, tak sa oplatí ísť si ho omrknúť. Kaštieľ nie je síce verejnosti sprístupnený, ale raz za čas sa tam zvykne konať nejaká kultúrna udalosť, tak sleduj stránku obce.
TIP: Súčasťou obce je aj Bielske jazero, kde sa dá v letných mesiacoch zadarmo okúpať.
Hrad Pajštún
Hrad Pajštún patril do sústavy pohraničných hradov, ktoré v Malých Karpatoch preberali od 13. storočia funkciu ochrany severozápadných hraníc uhorského štátu. Zrúcanina hradu sa nachádza v lesoch nad obcou Borinka.
Z centra obce, od kostola, celou cestou sleduj červené značky, ktorých je tam naozaj dosť, takže je minimálna šanca, že by si sa stratil/a. Od kostola je Pajštún vzdialený približne 2,5 kilometra a celé by ti to malo trvať tak 45 minút, záleží od tvojej kondičky a nasadenia.
Miesto zranenia Ľudovíta Štúra
Ľudovít Štúr prišiel do Modry na pohreb svojho brata Karola. Nakoniec sa rozhodol, že ostane a pomáhal švagrinej s výchovou 7 detí, ktoré Karol zanechal. V tomto meste strávil svoje posledné roky a nájdeš tam aj múzeum, ktoré je venované jeho životu a rovnako tak aj jeho Pamätnú izbu. Ja som si bol pozrieť aj miesto, kde sa Štúr zranil. Nachádza sa síce mimo centra mesta a hlavnej cesty, no info tabuľa ti naznačí, kedy máš odbočiť.
V Modre nájdeš dohromady až 11 pamätných miest spojených s Ľudovítom Štúrom a Karolom Štúrom a z toho 5 z nich je vyhlásených dokonca za národnú kultúrnu pamiatku.

Do komentárov mi môžeš napísať, ktoré miesta v Bratislavskom kraji sa ešte podľa teba určite oplatí vidieť a navštíviť. Som zvedavý.
Článok vznikol v spolupráci s Bratislava Region Tourism. Ak hľadáš inšpiráciu na výlety v tejto časti Slovenska, tak mrkni ich web, kde nájdeš veľa zaujímavých infošiek a tipov.