Galéria Nedbalka v Bratislave je jednou z galérií, ktorá ponúka diela slovenských autorov a to sa mi na nej páči. Jasné, že aj Picasso či Manet sú mega cool, no aj slovenskí maliari a ich diela stoja určite za to.
Galérií je v našom hlavnom meste pomerne dosť, len keď som si po škole hľadal prácu, tak ani jedna nemala pre mňa miesto 😀 Ale každopádne sa oplatí ísť pozrieť aj tieto galérie:
Galéria Nedbalka v Bratislave
A je ich určite oveľa viac. Postupne chcem všetky aj obehať, no momentálne u mňa vyhráva práve Nedbalka. Aj tým, že sa orientuje na slovenskú tvorbu, a to by sa určite páčilo aj Štúrovi. 🙂 V galérii som objavil hneď viacero obrazov, ktoré sa mi páčili. Mňa bavil aj ten pocit, že to, čo som sa učil na Dejinách slovenského výtvarného umenia som videl aj naozaj 🙂
Martin Benka (1888-1971)
Imrich Weiner-Kráľ (1901-1978)
Tu budem asi ako najväčší anti umelecký, ale mne sa páčil tento obraz aj preto, že autor sa volá Kráľ a namaľoval obraz práve s kráľmi. Príde to vtipné len mne? 😀
ŤIP: Pozri si aj muoj článok: Galéria Nedbalka v Bratislave má elektrického sprievodcu, ktorý je mega
Galandovci (1957-1969)
Skupinu Miluláša Galandu vytvorili mladí umelci a svojou tvorbou sa prihlásili k tradícii slovenského moderného umenia, teda k jeho odkazu, preto aj to meno skupiny.
Jedným z popredných členov tejto skupiny bol aj Milan Laluha. Jeho diela sa aj mne osobne dosť páčia.
Július Koller (1939-2007)
Tento výtvarný umelec je mojím osobným víťazom 🙂 Bol významným reprezentantom silnej generácie slovenského konceptuálneho umenia a neoavantgardy. Nevadilo mu, že veľa ľudí jeho diela a práce nechápe, no i napriek tomu sa nevzdával, a oplatilo sa 🙂
A viac obrazov si môžeš ísť pozrieť aj ty priamo do galérie, toto bola len taká malá ochutnávka 🙂 A keď ťa budú náhodou bolieť nohy z toľkého chodenia, nezabudni si tam dať kávu, ktorú máš v cene lístka.
ŤIP: Ak chceš veďeť, čo všetko treba na Slovensku viďeť a spoznať, stačí sa prihlásiť na odber 🙂
Okrem stálych výstav tam teraz môžeš vidieť aj aktuálnu výstavu, ktorou je Palo Macho, Časovanie čiary. Viac o výstave tu.
Máš aj ty nejakého obľúbeného maliara? Daj vedieť do komentárov 🙂
Ak sa Ťi článok páčiu, ňezabudňi dať like a pozďjelať ho.