Drevené kostoly na východnom Slovensku stoja naozaj za to

Drevené kostoly na východnom Slovensku patria k obľúbeným a vyhľadávaným pamiatkam. Ak ťa bavia sakrálne stavby, tak návšteva týchto drevených kostolov sa ti bude určite páčiť.

Drevené kostoly

Pri štúrovaní vo Svidníku a jeho okolí v spolupráci s KOCR Severovýchod v rámci ich letnej kampane Kraj kultúrnych pamiatok som si v tejto časti Slovenska, okrem iného, všimol aj vysoký výskyt drevených kostolov. Je ich tam naozaj veľa, takže si máš z čoho vyberať. Ja som stihol pri štúrovaní vidieť niekoľko z nich a zistil som aj to, že sa moje závislosti spojené s cestovaním rozširujú o závislosť na drevené kostoly.

Ak pôjdeš autom, tak určite stihneš aj za jeden deň vidieť hneď viacero drevených kostolov. Ja som ich stihol vidieť len pár, autobusové spoje medzi dedinkami totiž nie sú najlepšie. Takže na to sa treba radšej pripraviť.

Drevené kostolíky
Zdroj: www.kdc.sk

Čo som sa o drevených kostoloch dozvedel?

  • postavené sú výlučne z dreva, bez použitia klincov
  • cerkev znamená gréckokatolícky alebo pravoslávny kostol
  • každý drevený kostol je jedinečný a zaujímavý niečím iným, ale všetky majú spoločné rozdelenie interiéru na tri základné časti, a to na predsieň (babinec), chrámovú loď a svätyňu
  • dominantou drevených cerkví je ikonostas, čo je vlastne drevená stena s obrazmi oddeľujúca oltár od ostatnej časti chrámu
  • vo väčšine chrámov sa pravidelne konajú bohoslužby ešte aj dnes
  • vieš sa dostať aj dovnútra, pri týchto kostoloch zvykne byť na info tabuli telefónne číslo, na ktoré zavoláš a prídu ti kostol otvoriť
  • snažil som sa zistiť, či existuje nejaký „kľúč“, čo sa týka vstupného do týchto kostolov, no je to pravdepodobne individuálne, pretože ja som vždy niečo zaplatil, a tak je lepšie mať pri sebe pár eur

Drevený kostol v Ladomírovej

V dedinke Ladomírová sa nachádza drevená cerkev Chrám svätého Michala archanjela so zvonicou z roku 1742.

Drevené kostoly - Ladomirová
Tento kostol je zapísaný aj do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva Unesco.

Drevené kostoly - Ladomirová

Drevené kostoly - Ladomírová
Ikonostas v kostole

Drevený kostol v Bodružali

V obci Bodružal sa zas nachádza drevená gréckokatolícka cerkev byzantského obradu Chrám svätého Mikuláša. Aj tento kostol je zapísaný v Unesco.

Drevený kostol vo Vyšnom Komárniku

Táto obec je známa predovšetkým ako hraničný priechod a nachádza sa v nej aj viacero miest a odkazov v rámci Duklianskeho bojiska. V obci nájdeš aj drevený gréckokatolícky kostol zasvätený sv. Kozmovi a Damiánovi.

Drevené kostoly - Vyšný Komárnik
Tento drevený kostol je pomerne mladý, postavený bol v roku 1924.

Drevené kostoly - Vyšný Komárnik

Tento drevený kostol je pomerne mladý, postavený bol v roku 1924.
Interiér kostola

Drevený kostol vo svidníckom skanzene

Skanzen vo Svidníku patrí k tým najnavštevovanejším miestam v meste a jeho súčasťou je aj drevená cerkva východného obradu z 1766 z Novej Polianky Chrám svätej Paraskevy . Viac o skanzene si môžeš prečítať v tomto článku.

Drevené kostoly - Svidník


TIP: Veľmi zaujímavý drevený evanjelický artikulárny kostol je aj v Kežmarku, patrí k najväčším dominantám mesta a je zapísaný v Unesco. Prečítaj si viac o mojom štúrovaní v Kežmarku.


Do komentu mi môžeš napísať či si už nejaké drevené kostoly navštívil/a. Budem rád za každý tip, lebo už je to raz tak, že mám novú závislosť, ktorými sú práve drevené kostoly.

Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie. 🙂

[wpedon id=“3654″]

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.