Ako ušetriť pri cestovaní je téma, ktorú rieši, podľa mňa, v poslednom období celkom veľa ľudí. V tomto článku sa dozviete konkrétne tipy a triky známych slovenských blogerov a blogeriek.
Ako ušetriť pri cestovaní?
Napriek tomu, že môj blog je o cestovaní po Slovensku, tak som si tentokrát pripravil tak trošku iný článok. Pri cestovaní v zahraničí sa dá ušetriť na mnohých veciach od dopravy, cez stravu, ubytovanie, až po nákupy suvenírov. Ja som poprosil niekoľkých slovenských cestovateľských blogerov a blogerky, aby sa podelili a prezradili svoje konkrétne tipy a triky ako ušetriť pri cestovaní, ktoré sa im v zahraničí osvedčili a využívajú ich aj oni sami.
Kľúčom sú výhodné letenky
Asi nikoho neprekvapím, keď napíšem, že najviac sa v spojitosti s tým ako ušetriť pri cestovaní riešia ceny leteniek. Lívia a Jano z blogu Traveliv.sk si pri kúpe leteniek všimli, že pre kúpu najvýhodnejšej letenky je potrebné skúšať a kombinovať lety. „Veľa ľudí si logicky myslí, že keď niekam kupujú priamu letenku, cesta bude kratšia, ušetrí sa na ďalších letiskových poplatkoch za prestup a že vo finále ich takáto letenka vyjde lacnejšie. Opak je však pravdou. Z našej skúsenosti môžeme potvrdiť, že čím viac prestupov, tým lepšia cena letenky. Platí to vo väčšine prípadov. Letecké spoločnosti totiž vedia, že priame lety ľuďom šetria čas a preto nasadia vyššiu cenu.“
- Ak plánujete odlet z okolia Slovenska, sledujte tieto webstránky: www.letenkyzababku.sk, www.cestujlevne.com, www.akcniletenky.com, www.kadetade.com
- Ak vám nevadí odlet z celej Európy, sledujte www.fly4free.com, kde často natrafíte na nízke ceny leteniek do sveta.
- Pokiaľ časovú flexibilitu nemáte, letenky si môžete hľadať sami na stránkach vyhľadávačov leteniek, ako napríklad www.skyscanner.net – na tejto stránke si viete zvoliť „najlacnejší mesiac“ odletu, prípadne najlacnejší termín v danom mesiaci, www.kayak.com alebo www.matrix.itasoftware.com, ktorý má jedinú nevýhodu, že si tu letenku nemôžete priamo zakúpiť.
Janči z blogu JanMacinsky.com má pri kúpe leteniek osvedčený postup. „Letenky zvyčajne kupujem buď vďaka odporúčaniam v skupine na fb Tour de Svet od Martina Hanzela, ďalší zdroj cez čo vyhľadávam letenky je stránka azair.eu, kde si vyberiete všetky parametre, čo chcete, ako časové obdobie, destinácia (zaujímavý tip je zvoliť XXX – Everywhere a nájde vám to letenky všade a vyberiete si potom destináciu, ktorá vás zaujme). Letenky zvyknem kupovať aj klasicky na ryanair stránke, odporúčam Plan > Explore >Fare Finder, kde sú najlacnejšie letenky – avšak treba k ním dokúpiť ešte aj spiatočnú.“
Využívajte RSS feedy
Lívia a Jano z blogu Traveliv.sk zistili, že RSS feedy sú skvelým pomocníkom. „Táto technológia vám umožňuje prihlásiť sa k odberu noviniek z webu, ktorý ponúka RSS zdroj (sú to väčšinou stránky, na ktorých sa často pridáva a mení obsah – v našom prípade stránky lovcov lacných leteniek). Bolo by náročné každú chvíľu sledovať tieto stránky, kedy sa na nich objaví nejaká zaujímavá letenka a preto je úžasné, keď všetky tieto informácie môžete nájsť na jednom mieste. Existujú na to rôzne aplikácie alebo programy, ktoré si nainštalujete do počítača a potom už len stačí zadať do tohto programu stránky, ktoré má za vás „sledovať“. Kedykoľvek sa prihlásite do appky/programu, objavia sa vám všetky novinky zo stránok, ktoré ste zadali a už vám žiadna lacná letenka neujde.“
Buďte flexibilní a ušetríte
Majka a Daniel z blogu CestujZaMenej.sk sa podelili o veľmi praktický tip, pretože hovoria, že je dôležité byť pri cestovaní flexibilný. „Toto treba brať ako balíček. Flexibilita v dátume i destinácii. Ak nemusíte, tak sa určite vyhnite termínom ako Vianoce, Veľká noc, štátne sviatky. A zároveň zabudnite na kombináciu Paríž na Vianoce, Veľká noc v Londýne alebo Leto na Ibize. Letenky, lístky na autobus alebo vlak bývajú v populárnych dátumoch najdrahšie. To isté platí o ubytovaní.“
Využívajte zľavové kupóny a kredity na ubytovanie
Po letenkách je práve ubytko tou najväčšou položkou, no ak si nepotrpíte pri cestovaní na 5 hviezdičkové hotely, tak sa dá ušetriť aj v tomto.
Miška z blogu Travelismus.com vie ako ušetriť aj na ubytku. “Vďaka tomu, že napríklad zbieram kredity cez stránku Airbnb som mala už niekoľko ubytovaní úplne zadarmo alebo so super zľavou.”
Daniel a Majka z blogu CestujZaMenej.sk ešte dopĺňajú. „Ideálne je porovnať ceny ubytovania na viacerých stránkach ako booking.com, hotels.com, trivago.sk, airbnb.com alebo sa dá ubytovať aj zadarmo. Mnoho ľudí využíva Couchsurfing. My sme to ešte neskúšali, ale veľa ľudí s ním skúsenosti má.“
Lívia a Jano z blogu Traveliv.sk prezrádzajú aj ďalšie zaujímavé spôsoby ubytka, na ktorých viete ušetriť. „House sitting, ľudia neustále cestujú a často musia doma nechať svojich zvieracích miláčikov, o ktorých je potrebné postarať sa. Ale nemusia to byť len zvieratá, ale pokojne aj dom, byt alebo záhrada. Alebo existujú aj tzv. slepé aukcie, ktoré fungujú na takom princípe, že si vyberiete miesto, dátum pobytu, hotelový štandard, prípadne mestskú časť a podobne a od hotelov vám začnú chodiť ponuky. Vy ale neviete, o ktorý konkrétny hotel sa jedná, vidíte len cenu, vybavenie, štandard a približnú lokalitu. To všetko zistíte až po zaplatení ponuky, ktorá vás zaujala.“
TIP: Takúto formu aukcie ponúka napríklad stránka www.hotwire.com.
Zameňte si peniaze
Janči z blogu JanMacinsky.com prezradil veľmi praktickú radu a tip ako na peniaze v zahraničí. ”Čo sa týka platenia, vždy si mením peniaze za lokálnu menu respektíve vyberám peniaze z bankomatu. Keď platíte s ich menou, dostanete obvykle nižšie ceny a budú vám mať ako vydať. V niektorých krajinách odporúčam, ak to je teda možné, vyjednávať v zmenárňach. Na Zanzibare sa o mňa doslova pobili, tak som ich nechal, nech vyjednávajú. K výberom z bankomatu v zahraničí používam platobnú kartu Revolut, s ktorou sú všade na svete výbery zadarmo.”
TIP: Prečítajte si aj článok Revolut karta zdarma – ako ušetriť pri výbere z bankomatu a platbe kartou v zahraničí?
Zaznamenávajte si svoje výdavky
Lívia a Jano z blogu Traveliv.sk využívajú moderné technológie vo svoj prospech aj pri cestovaní. „Možno by ste neverili, koľko peňazí dokážete ušetriť už len tým, že si poctivo zaznamenávate všetky vaše výdavky počas dovolenky, pokiaľ samozrejme nemáte bezodnú peňaženku a hranicou je pre vás hviezdne nebo :-). Nám sa veľmi osvedčila mobilná aplikácia Wallet, kde sú výdavky rozdelené do niekoľkých kategórií, ako napríklad reštaurácie, nákupy, ubytovanie, atď. a vďaka tomu vidíme, na ktorej položke by sme mali pri našom budgete ubrať a ušetriť viac peňazí. Keď nesledujeme naše výdavky, veľakrát sa stane, že len bezhlavo míňame a potom máme hlavy v smútku, kam sa tak rýchlo podeli naše peniaze.“
A podelili sa aj o to, na čo by ste nemali zabúdať:
- Vždy si pred cestou na vašej platobnej karte skontrolujte nastavené limity, aby ste predišli nečakaným prekvapeniam.
- Je dobré si vziať na cesty dva druhy platobných kariet (napr. 1 Visa a 1 MasterCard). Niekoľkokrát sa nám stalo, že bankomat nám nevzal Visu, ale len MasterCard a naopak a hľadať ďalší bankomat sa nám naozaj nechcelo. Podobne to bolo aj pri platbe za tovar – jednou kartou to nešlo, druhou bez problémov. Je to vždy väčšia istota.
- Obmedzte používanie kreditnej karty pri výberoch z bankomatov v zahraničí (riziko zaúčtovania vysokých poplatkov).
- Na letiskách zamieňajte len nevyhnutnú čiastku peňazí, kurz tu býva naozaj mizerný.
- Nikdy nevyužívajte služby DCC (Dynamic Currency Conversion). Ide o službu, ktorá je poskytovaná prevádzkovateľom bankomatu a umožní vám, že sa vybraná čiastka zobrazí vo vašej domácej mene. Je to veľmi nevýhodné, pretože daný kurz určuje práve prevádzkovateľ bankomatu a samozrejme vždy na to doplatíte len a len vy. Preto by ste nikdy nemali súhlasiť s takouto ponukou.
Kúpte si lokálnu SIM
Ďalší praktický tip prezrádza opäť Janči z blogu JanMacinsky.com. „Keďže sme v internetovej dobe, vždy keď prídem niekam do zahraničia – mimo Európy – kupujem lokálnu SIM a dáta, lebo ceny dát mimo EÚ sú cca 10€ za 1MB, čo kebyže používam, príde mi faktúra v rádoch desiatok tisíc eur a tak teda veľa neušetríte. A už som počul o takýchto prípadoch.“
Počúvajte miestnych, lebo tí vedia najlepšie
Veronika a Karol z blogu SheMakesMeTravel.com sa pri cestovaní neboja pýtať a rozprávať sa s miestnymi obyvateľmi. “Je to univerzálna rada pre všetkých – či už si dobrodružný backpacker uprednostňujúci hostely a kempy alebo skôr pôžitkár, ktorý si na dovolenkách a výletoch rád dopraje. Nám sa doteraz v každej krajine oplatilo dať na tipy od miestnych, ktorých sme stretli – pýtame sa na reštaurácie, atrakcie, prenájmy áut, bicyklov, taxikárov, hromadnú dopravu, gift shopy, čo ti len napadne. Navyše, takto nielen ušetríte, ale často zažijete aj niečo výnimočné. Bez toho, aby sme sa skamarátili s miestnym, by sme reštauráciu, ktorá ani nemá internetovú stránku, nikdy neobjavili. A to je len jedna z mnohých skúseností. Takže za nás jednoznačne – pýtajte sa miestnych, nie iba Google.”
Stravujte sa v lokálnych podnikoch
Stano známy ako FASTraveller v spojitosti s jedlom a stravou hovorí, že “v každej krajine treba skúsiť ich tradičné jedlá. Nejaké to euro sa dá ušetriť tým, že si dáte street food alebo nájdete reštauráciu mimo centra, kde nie je až tak veľa turistov a väčšinou ju navštevujú iba domáci. Samozrejme toto sa netýka Benátok a ešte pár iných miest, kde je fakt lepšie si kúpiť niečo v supermarkete alebo si priniesť vlastné jedlo (taký rezeň s chlebom nie je nikdy zlá voľba :D).“
Využívajte miestnu dopravu a prepravu
Majka a Daniel z blogu CestujZaMenej.sk hovoria: „Všetky transfery, cesty z letiska, na letisko, prípadne niekam na výlet začíname riešiť hneď po zakúpení letenky alebo lístku na vlak. Platí zlaté pravidlo –“čím skôr kúpiš, tým to bude lacnejšie”. Najčastejšie využívame miestnu verejnú dopravu. Tá býva zvyčajne najlacnejšia. Na základný prehľad používame stránku https://www.rome2rio.com/. Určite si ju niekam uložte alebo si rovno stiahnite aplikáciu. Jednoducho si tam napíšete odkiaľ a kam chcete ísť. Vyskočí vám zoznam dostupných možností od verejnej dopravy až po taxíky aj s webovými stránkami.“
TIP: Prečítajte si článok Lacné cestovanie – praktický sprievodca
Anka z blogu Trafam.net sa pri cestovaní naučila, že aj taká preprava po krajine, do ktorej cestujete, dokáže ušetriť nemalé peniaze. “Využívajte verejnú dopravu namiesto taxíkov alebo dopravy, ktorú vám ponúkne hotel či cestovka. Tie sú síce pohodlné, no často extrémne predražené. Lístky na vlak či autobus stoja zlomok ceny. Jasné, občas sú preplnené, sú pomalšie než auto, no tie zážitky a kopec zaujímavých ľudí, čo človek spozná na cestách, to stojí za to. V Ázii sa tiež oplatí od vodiča tuk-tuku žiadať, aby zapol taxameter. Zväčša ich majú, no od turistov sa snažia vylákať viac peňazí, tak radšej budú s vami dohadovať cenu jazdy. Alebo trvajte na “local price”, zistite si od miestnych, koľko zhruba reálne jazda môže stáť a s tuk-tukárom licitujte. A v mnohých krajinách tiež vo veľkom fičia aplikácie ako Uber, Pick me up či Grab, ktoré sú omnoho lacnejšie než taxíky.“
Vyskúšajte aj free walking tours
Napriek tomu, že Janka Bareková nie je úplne blogerkou, tak je vášnivou cestovateľkou a som rád, že sa aj ona podelila so svojím tipom. “Prvá vec, ktorá mi napadla sú free walking tours, ktoré sa snažím absolvovať v každom meste, pretože od koho lepšie ako od domáceho sa cestovateľ dozvie viac tipov a zaujímavostí? Stačí si v každom meste po príchode vygoogliť, kedy a kde takéto tours začínajú a človek má skvelý základ pre objavovanie daného mesta na nasledujúce dni.”
Ušetriť viete aj na suveníroch a nebojte sa zjednávať ceny
Ďalším tipom ako sa dá ušetriť pri cestovaní sú aj suveníry. Anka z blogu Trafam.net má s tým tiež skúsenosti. ”Neraz som naletela predavačom na pláži či v stánkoch so suvenírmi a preplatila magnetky a lokálne produkty, ktoré som chcela sebe i známym priniesť z ciest na pamiatku. Naučilo ma to aspoň, že ušetriť sa dá i na tomto. Väčšinu vecí, ktoré sú pre krajinu typické a ktoré radi ponúkajú aj turistom, ako napr. korenia, čaje či kávu kúpite úplne rovnaké a lacnejšie v klasických supermarketoch, kde nakupujú aj miestni. Magnetky, oblečenie a pod. zase nakupujem radšej na trhoch, než v oficiálnych suvenír shopoch.”
Miška z blogu Travelismus.com ešte hovorí o tom, že človek by mal vedieť zjednávať ceny. “Táto rada sa mi osvedčila počas ciest do juhovýchodnej Ázie, či severnej Afriky – Maroko, kde by som sa bez zjednávania cien častokrát nezaobišla. Tieto národy sú zvyknuté obchodovať a zjednávanie je akousi súčasťou ich kultúry. Okrem toho lokálci pri pohľade na turistu zvyknú napáliť ceny poriadne vysoko a obvykle to poznám podľa toho, že si vopred zistím ako sa bežne pohybujú ceny, či už na iných blogoch alebo na stránke numbeo.com.
Nešetrite nasilu
Aj napriek tomu, že tento článok prináša tipy a triky ako pri cestovaní ušetriť, tak Tony z blogu TonyDubravec.com prezrádza možno trošku netradičný tip a postreh, no ja s ním môžem len súhlasiť, pretože tvrdí, že nie je dobré šetriť nasilu. „Toto zrejme pochopí každý, kto už má niečo odcestované. Nie vždy sa oplatí šetriť na všetkom. Cestovanie má byť radosť a tá občas niečo stojí. To platí od jedla, cez rôzne atrakcie až po ubytovanie. Ak jednoducho po niečom túžite, doprajte si to. Ak si chcete oddýchnuť, nebývajte v hosteloch so šiestimi cudzími ľuďmi v izbe. Chcete navštíviť zábavný park, ale stojí 100 eur? Radšej zaplatiť, ako si spytovať svedomie.“
Dikičko ešte raz každému, kto bol ochotný byť súčasťou tohto článku. 🙂 A ak máte aj vy nejaké tipy a triky ako ušetriť pri cestovaní a nie sú tajné, tak sa s nimi môžete podeliť v komentároch.
Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie. 🙂
[wpedon id=“3654″]