Slovensko ponúka veľa miest na túry či už pre zdatných turistov a turistky, ale samozrejme aj pre tých o čosi menej zdatnejších. Dal som dokopy niekoľko tipov na túry s krásnymi výhľadmi, ktoré som v poslednom období absolvoval.
Kôprovský štít vo Vysokých Tatrách
Trasa z Popradského plesa na Kôprovský štít (2 363 m n.m.) trvá približne 3 hodiny, prekonáva prevýšenie 805 metrov a vedie najprv po modrej a potom po červenej turistickej značke. Za mňa je to veľmi pekná túra, celý čas je čo obdivovať, ku koncu trochu náročnejšia, ale jednoznačne odporúčam. Za odmenu krásne výhľady, napríklad aj na Veľké Hincovo pleso.
Jelenia hora v Malých Karpatach
Jelenia hora (461 m.n.m.) síce nepatrí k tým najvyšším vrchom, no výhľady ponúka naozaj krásne. Dostať sa sem dá z viacerých strán. Asi najrýchlejšia trasa je od obecného úradu v Plaveckom Mikuláši (je tam aj malé neplatené parkovisko). Odtiaľ sa stačí držať žltej značky. Približne 2 kilometre sa ide najprv po asfaltovej a po tom po poľnej ceste. Ďalším bodom je rázcestie “Pod Jeleňou horou”, kde sa značka mení na zelenú, treba odbočiť doľava a ide sa do kopca. Ešte pár stoviek metrov a si na vrchu.
Kľak v Malej Fatre
Na Kľak (1352 m.n.m.) sa dá sa dostať dvoma spôsobmi, výstupom z Fačkovského sedla alebo z obce Vrícka. Priamo za obcou Vrícko sa nachádza veľké bezplatné parkovisko, kde môžeš zaparkovať auto. Podľa informačnej tabule cesta od parkoviska až na vrch trvá niečo vyše 2,5 hodiny. Výstup patrí k stredne náročným a odmenou ti budú za priaznivého počasia krásne výhľady.
TIP: Kľacký vodopád sa nachádza takmer pod vrcholom Kľaku a dosahuje výšku 30 metrov. Dostať sa k nemu môžeš krátkou zachádzkou z trasy na vrch. Spolu so Šútovským vodopádom patrí medzi najnavštevovanejšie vodopády v Turci.
Sivec
Sivec (781 m n.m.) je vápencový hrebeň s výrazným ostrým skalnatým bralom a priľahlými strmými svahmi. Dostať sa naň je možné po viacerých trasách a značených turistických chodníkoch, ktorých východiskami sú Ružín-most (zelená, neskôr žltá značka) či vlaková stanica Ružín (modrá, neskôr žltá značka). Ja som začal na železničnej zastávke a aj keď som na začiatku trochu poblúdil, nakoniec som našiel trasu, ktorá ma priviedla až do cieľa. Presný popis trasy nájdeš TU. Samotný výstup nebol nejako extra náročný (až na pár úsekov), takže si myslím, že to zvládne aj menej skúsený turista.
Vysoká v Malých Karpatoch
Na vrchol Vysokej (754 m n.m.) sa najrýchlejšie dostaneš z Vývratu. O niečo dlhšie to trvá z obce Kuchyňa. Ďalšie zaujímavé východiskové body sú potom horáreň Baďura a Zochova chata, túra z týchto miest však trvá o čosi dlhšie. Ja som šiel autobusom, vystúpil som na poslednej zastávke v obci Kuchyňa a namieril som si to po asfaltke k Vývratu. Odtiaľ sa stačí celý čas držať modrej značky, len si dávaj poriadny pozor, lebo mne sa podarilo nechtiac zísť z chodníka. Túry v Malých Karpatoch nepatria k tým najnáročnejším, no sú podľa mňa ideálne pre tých ľudí, ktorí sa napríklad necítia na zdolanie Kriváňa či Rysov, no milujú turistiku a prírodu.
Chopok v Nízkych Tatrách
Ak nepatríš práve k zdatnejším turistom, môžeš si pomôcť tým, že sa na Chopok (2 024 m n.m.) vyvezieš lanovkami, ktoré tam premávajú, nástup je z lokality Jasná – Záhradky. Viac sa o lanovkách dozvieš TU. V prípade, že sa na Chopok vyberieš po vlastných, zaberie ti to približne 2 hodiny. Hore si môžeš dať v reštaurácii Rotunda chutné jedlo či kávičku a vychutnávať si krásne výhľady, ktoré Chopok ponúka.
Ďumbier v Nízkych Tatrách
Z Chopku som sa vybral, po vlastných, na najvyšší vrch Nízkych Tatier, po červenej turistickej značke. Trvalo mi to približne 2 hodiny, ale veľa som si fotil a nemal som nejaké prehnané tempo. Podobne ako na Chopku, tak aj na Ďumbieri (2 045,9 m n. m.), ma výhľady doslova dostali. Z Ďumbiera som sa vrátil kúsok späť a šiel po zelenej cez Širokú dolinu, ktorá je rovnako krásna. Dole mi to tiež trvalo asi 2 hodiny, ale ku koncu som bol už dosť unavený. Za mňa super tip na túru dať takto všetko spolu!
Šimonka v Slánskych vrchoch
Začiatok túry na Šimonku (1092 m n.m.), najvyšší vrch Slánskych vrchov, je možný z viacerých miest. Ja som začal za obcou Zlatá Baňa, na mieste zvanom Temný les, kde sa dá zaparkovať na provizórnom parkovisku. Odtiaľ sa ide po zelenej značke, a posledný úsek po žltej. Túra je tak na pol dňa, nie je mega náročná, ale zas nepatrí asi ani k tým najľahším. No výhľady, ktoré sa ti naskytnú hore stoja jednoznačne za to.
Zobor v Zoborských vrchoch
Zobor (587 m n.m.)je druhým najvyšším vrcholom Zoborských vrchov a dostať sa naň je možné z viacerých strán – z lokalít Dražovce, Podhorany, Štítare a samozrejme z Nitry. Asi najpriateľnejšou voľbou je začať pri spomínanom liečebnom ústave v Nitre, kde sa dostaneš autom (nachádza sa tam menšie bezplatné parkovisko) alebo autobusmi MHD číslo 1,9 či 25 – Nemocnica Zobor (konečná zastávka).
Priznám sa, že som nečakal, že túra na Zobor obsahuje toľko zaujímavých zastávok, o to viac sa teším, že som nielen vyšiel hore, ale zároveň sa aj dozvedel veľa pútavých informácií. Nepochybujem o tom, že tieto zastávky zaujmú nielen veľkých, ale i malých turistov a turistky. Výstup mi zabral približne hodinku, ale zvolil som naozaj ľahké a príjemné tempo. Viac si môžeš prečítať v tomto článku.
TIPY, NA ČO NEZABÚDAŤ PRI TURISTIKE
Ak sa chystáš na túru do hôr, určite nepodceň prípravu a nezabudni na:
➡️ Kvalitné, pohodlné oblečenie a pevné turistické topánky. Tie sú podľa mňa základom každej úspešnej túry.
➡️ Zabaliť si dostatok jedla, ovocia, nejakú sladkosť na doplnenie energie a rovnako vodu, ideálne vo vlastnej fľaši.
➡️ Nájsť si partiu ľudí, ktorí s tebou zdieľajú nadšenie z turistiky.
➡️ Dbať na bezpečnosť a nezabúdať ani na poistenie do hôr, ktoré si môžeš ľahko uzatvoriť aj cez aplikáciu Horskej záchrannej služby. Tá ponúka aj iné výhody, ako napríklad digitálnu knihu vychádzok a túr, ako aj prehľad o počasí, výstrahách a teréne v danej oblasti.
Verím, že som ťa inšpiroval k tomu, aby si sa na niektorý z vrchov vydal/a aj ty. Keď tam budeš, nezabudni mi poslať fotku alebo ma priamo označiť na Instagrame, kde ma nájdeš ako @nie_je_tura_bez_stura.