UMENIE NA MIESTE X: 8 jedinečných diel v Košickom kraji, ktoré musíš vidieť

Na ôsmich jedinečných miestach Košického kraja vyrástli diela rešpektujúce prírodu a lokalitu, v ktorej sa nachádzajú. Prečítaj si článok, v ktorom sa dozvieš viac o jednotlivých dielach.

Umenie na mieste X

Vďaka projektu Umenie na mieste X nájdeš v Košickom kraji 8 jedinečných diel, ktoré zaujmú svojím prevedením už na prvý pohľad. Jednotlivé diela vznikli tak, aby sa stali prirodzenou súčasťou a zároveň zaujímavosťou vybraných miest. Projekt sa opiera o princípy ekoturizmu a poskytuje ľuďom zážitok z kvalitného umenia. Počas posledných týždňov som navštívil všetky diela a ty by si ich mal/a vidieť určite tiež. 🙂

Račia procedúra v Gelnici

Prvým dielom, ktoré som si bol pozrieť, je abstraktný keramický reliéf. Ten zhmotňuje spomienky autorky Jarmily Mitríkovej na bezstarostné letné kúpanie na brehoch jazera Turzov v Gelnici. Dielo sa dá chápať aj inak – ako nostalgické oživenie zašlej slávy miestnych kúpeľov… Pri každom diele, ktoré je súčasťou projektu Umenie na mieste X nájdeš informačnú tabuľu, kde sa dozvieš viac bližíšch informácií o diele a jeho význame, a rovnako aj audiosprievodcu v troch jazykoch. Všetky diela sú zaznačené aj v Google mapách, takže sa k nim budeš vedieť bez problémov dostať.


TIP: V okolí diela si môžeš pozrieť napríklad: Štôlňu Jozef v Gelnici, Skalné mesto TURNISKÁ pri Kojšove, Rozhľadňu Green Point v Kluknave, Drevený krytý most a zrúcaniny prvej továrne v Európe na elektrolytickú výrobu medi v Štefanskej Hute.


Račia procedúra v Gelnici

Račia procedúra v Gelnici

Dúha vodu pije nad Smižanmi

Toto unikátne dielo sa nachádza v časti Košiarny briežok a na svete je len pár týždňov. Jeho autorom je Jozef Pilát a je vytvorené prevažne z recyklovaného stavebného materiálu. Elementárny tvar oblúka, v spojení so zvoleným materiálom a špecifickou konštrukciou, nesie okrem funkcie rozhľadne aj spektrum významov. Dúha prepája oblohu a zem, je symbolom nádeje, spája sa so šťastím a výnimočným okamihom. Materiál diela pochádza z ľudovej architektúry a pri jeho vzniku sa uplatnili pôvodné stavebné postupy, čím sa vytvára aj pomyselný oblúk medzi minulosťou a súčasnosťou. Kúsok od Dúhy sa nachádza rozhľadňa, a rovnako aj posedenie, kde si môžeš dať kávu či kofolu a aj deťom sa toto prostredie bude určite páčiť a vyšantia sa tu.


TIP: V okolí diela si môžeš pozrieť napríklad: Rozhľadňu Schulerloch nad Spiššskou Novou Vsou, šošovkovité námestie v Spišskej Novej Vsi či Kaštieľ a letohrádok v Markušovciach.


Dúha vodu pije nad Smižanmi
 

Dúha vodu pije nad Smižanmi

Figová jama v Iliašovciach

Ak si ešte doteraz nebol/a v Iliašovciach, tak by si to mal/a rýchlo napraviť. Miesto, kde sa nachádza ďalšie umelecké dielo ma veľmi milo prekvapilo a určite sa tu ešte niekedy rád vrátim. Figovník odkazuje na bohatú históriu letohrádku, ktorá je spojená s aristokratickou kultiváciou a snahou o pestovanie nielen rastlín, ale aj cností a umenia. Autori Martin Piaček a Matej Gavula využili prastarú záhradkársku tradíciu a rastlinu zasadili do jamy vyloženej miestnym kameňom, čím zabezpečili jej ochranu. Figová jama sa ale neodvoláva len na minulosť. Je súčasným dielom, ktoré pozýva k spolupráci, starostlivosti a zdieľaniu, a tiež k úvahám o klimatických zmenách.


TIP: V okolí diela si môžeš pozrieť napríklad: Letohrádok Sans Souci – Tisícročná kaplnka, kúsok od diela, Kaviareň MK Maringotka Kafee či NP Slovenský raj.


Figová jama v Iliašovciach

Figová jama v Iliašovciach

1+1 = LES v obci Drnava

Autorom ďalšieho diela je Matúš Kurdel a nájdete ho v čarovnej obci Drnava neďaleko Rožňavy. Ide o oceľovú sochu, ktorá je interaktívnym doplnkom či poctou neďalekého duba. Podoba sochy ju umožňuje vnímať pri zmene perspektív jednak ako torzo stromu s čiastočne zachovaným objemom, ale po vstupe do útrob sochy vytvára jej radiálna konštrukcia ilúziu lesného interiéru, kde sa ocitneš obklopený vertikálnymi líniami stromov. Dielo je pripomienkou industriálnej minulosti regiónu a samotnej Drnavy, ktorá je spojená s ťažbou a spracovávaním železnej rudy. Povrch kovových plátov sa bude postupne transformovať a časom získavať patinu pripomínajúcu povrch kmeňa stromu.


TIP: V okolí diela si môžeš pozrieť napríklad: Dub letný – Strom roka 2020, Drnavskú železiareň, Kaviareň Cafe Kispest, Vodný mlyn v Kováčovej, Mauzóleum Andrássyovcov v Krásnohorskoh Podhradí či krásny Husitský kostolík v obci Lúčka.


1+1 = LES v obci Drnava

1+1 = LES v obci Drnava

Kométa v Zádielskej doline

Ďalším dielom, ktoré by som ti chcel predstaviť, je dielo Michala Machciníka a Doxa s.r.o. Toto dielo svojou siluetou evokuje letiacu kométu na horizonte. Tvar vznikol kombináciou recyklovaných častí technických a prírodných materiálov, a to bubna miešačky a vyhodených vianočných stromčekov. Objekt je inštalovaný na pomedzí prírodnej rezervácie a industriálnej krajiny, pričom pohľadovo a koncepčne prepája vápencové skaly Zádielskej doliny s neďalekou stavbou cementárne. Využíva pomerne jednoduchý vizuálny prejav a kontrastné spájanie materiálov.


TIP: V okolí diela si môžeš pozrieť napríklad: samotnú Zádielsku tiesňavu, Zádielsku chatu a postavičky z krajiny Haravara – Haravarkovia, Sochu anjela v obci Háj a čarovné Hájske vodopády.


Kométa v Zádielskej doline

Kométa v Zádielskej doline

Za časom na oblohe v Herľanoch

Toto dielo je spojené s Herlianskym gejzírom, ide o jedinečný prírodný úkaz aktivovaný ľudskou činnosťou. Ten ti myslím nemusím nejako špeciálne predstavovať. Na podobnom princípe sú založené aj tzv. analematické slnečné hodiny, ktorých autorom je Samuel Velebný. Konkrétny čas vychádza z postavenia nebeských telies, no zároveň sa dá dešifrovať až s príchodom človeka. Dielo ponúka zamyslenie nad plynutím času, ale aj nad trpezlivosťou, ktorá sa zíde počas čakania na ďalšiu erupciu gejzíru.  


TIP: V okolí diela si môžeš pozrieť napríklad: gejzír a v jeho blízkosti aj “Rezbársky plenér”, ktorý je tvorený viacerými umeleckými dielami z dreva. Zaujimavá je aj Rozhľadňa Čerešenka, ideálne je sa k nej vybrať z obce Čižatice. 


Za časom na oblohe v Herľanoch
 

Za časom na oblohe v Herľanoch

Kukaň v obci Senné

Predposledné dielo sa nachádza v krásnom prostredí Senianskych rybníkov. Jeho autormi sú Tomáš Kocka Jusko a Alex Selmeci. Je inšpirované vzťahom vtákov a ich ochranárov a jeho vplyvom na okolité prostredie. Dva samostojace stĺpy kombinujú znaky stožiara, kvetov, pozorovateľne a vychádzajú z uvažovania o architektúre hniezd. Spodná časť objektov má technický charakter, hornú tvoria koše z prírodného prútia, teda materiálu, typického pre krajinu mokradí. Kukaň sa dá chápať rôzne – ako hniezdo, monument spolužitia vtáctva a ľudí, či ako vyhliadku, určenú vtákom.


TIP: V okolí diela si môžeš pozrieť napríklad: samotné Senianske rybníky, Náučný chodník Vtáčím rajom v obci Senné či Náučný chodník Vodná zážitková cesta v Oboríne. Ten veľmi odporúčam!


Kukaň v obci Senné
 

Kukaň v obci Senné

Korytnačí bunker v Strede nad Bodrogom

Územie národnej prírodnej rezervácie Tajba je známym biotopom korytnačky močiarnej. Tento fakt ovplyvnil aj podobu diela, ktoré kombinuje charakteristické tvary korytnačieho panciera a bunkra. Výsledný krajinný útvar tak prináša bohaté asociácie spojené s ochranou, záchranou, miestom útočiska, ale aj pozorovania. Korytnačí bunker, autorom je Radovan Čerevka, je monumentom ohrozeného druhu, ale militaristickou estetikou pripomína i vyhrotené spory, ktoré sa dnes ohľadom postavenia a ochrany zvierat vedú. Ide o dielo s environmentálnym posolstvom, ktoré bude v symbióze so svojím okolím a postupne s ním splynie.


TIP: V okolí diela si môžeš pozrieť napríklad: Kaštieľ Vécseyovcov, tufové pivnice, Pozorovateľňu vtáctva v Strede nad Bodrogom či  Klin nad Bodrogom – nachádza sa tu najnižšie položený bod na Slovensku a rovnako aj krásne ruiny gotického kostolíka. 


Korytnačí bunker v Strede nad Bodrogom
 

Korytnačí bunker v Strede nad Bodrogom

Kosičký kraj ponúka veľa čarovných miest a preto verím, že som ťa mojím článkom inšpiroval k tomu, aby si ho v blízkom čase navštívil/a. Keď tam budeš, nezabudni mi poslať fotku alebo ma priamo označiť na Instagrame, kde ma nájdeš ako @nie_je_tura_bez_stura a nezabudni označiť aj profil @kosiceregion.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.