Šimonka je najvyšší vrch Slanských vrchov, ktorý ponúka za priaznivého počasia naozaj krásne výhľady. Prečítaj si článok, v ktorom sa dozvieš základné infošky o túre na tento vrch.
Šimonka
Túru na Šimonku je možné začať z viacerých miest. Ja som tú moju začal za obcou Zlatá Baňa, neďaleko Prešova. Na mieste, ktoré sa nazýva Temný les (666 m.n.m.), sa nachádza provizórne neplatené parkovisko, kde je možné zaparkovať. Toto miesto je zároveň východiskovým bodom na Šimonku. Dostať sa sem dá samozrejme aj pešo priamo z dediny, to v prípade, ak sa sem vyberieš autobusom.
Hneď na začiatku túry sa môžeš pristaviť pri drevenom megafóne, ktorý je považovaný za jeden z najväčších slovenských unikátov. To, že je unikátom svedčí aj skutočnosť, že podľa všetkého nemá v strednej a západnej Európe konkurenciu. Podobný majú vraj iba Estónci. Môžeš si do neho aj sadnúť, vďaka svojmu tvaru znásobuje zvuky prírody a lesa.
Stačí sa držať celý čas zelenej turistickej značky, ktorá ťa privedie až k sedlu pod Šimonkou – Grimov laz, následne sa mení značka na žltú. Odtiaľ je to ešte približne pol hodinku do cieľa. Túra nepatrí k tým najnáročnejším, no rovnako nemyslím, že ani k tým najľahším. Nezabudni na poriadnu obuv a oblečenie a rovnako na to, že pomaly ďalej zájdeš. Z Temného lesa až na Šimonku mi to trvalo približne 1,5 hodiny.
Výhľady sú naozaj parádne
Napriek tomu, že Šimonka má “len” 1092 m.n.m., tak ponúka naozaj krásne výhľady. Za dobrých podmienok je vidno Vysoké Tatry či Kráľovu hoľu. To, že si na vrchole spoznáš aj poďla dreveného vrcholového kríža a smerovníka.
TIP: Prečítaj si článok Severovýchod Slovenska: Tipy na celoročne turisticky atraktívne miesta a lokality
Šimonka vo virtuálnom svete
Šimonka je v online svete ako doma. Odborníci zo spoločnosti SK-NIC uvádzajú, že veľmi dobre je popísaná na portáli, ktorý propaguje turistické atrakcie a krásy severovýchodu Slovenska – https://www.severovychod.sk. Naozaj živý web s aktuálnymi informáciami, kanál na Youtube s videami a vlastný profil na sociálnej sieti. Všetky sú aktívne. Výborná práca!
Článok vznikol v spolupráci s SK-NIC v rámci projektu „Spoznaj Slovensko reálne aj virtuálne“.