Slovensko ponúka veľa krásnych miest či pamiatok, ale to všetci vieme. V tomto článku som dal dokopy niekoľko tipov na nenáročné výlety, ktoré zvládne naozaj každý. Medzi tipmi sú aj miesta, ktoré sú ideálne na rodinné výlety s deťmi.
Gešajovský mlyn v Zálesí
Obec Zálesie, neďaleko Bratislavy, je v poslednom období pomerne obľúbená a vyhľadávaná hlavne kvôli drevenému korzu, ktoré bolo vybudované v rámci revitalizácie nábrežia Malého Dunaja. Vedel/a si, že toto miesto získalo v prestížnej architektonickej súťaži cenu CEZAAR 2020 v kategórii exteriér? Avšak už menej ľudí vie, ani ja sám som to donedávna nevedel, že stačí prejsť približne 300 metrov proti prúdu rieky a dostaneš sa do lodenice, kde sa nachádza aj zopár miniatúrnych mlynov. Jedným z nich je Gešajovský mlyn, ten je replikou tradičných vodných mlynov, ktorých bolo v minulosti na Malom Dunaji dohromady 11. Niektoré boli plávajúce, iné zas pevne spojené s brehom. Tento mlyn dostal pomenovanie po Ignácovi Gessayovi. Ten bol významným slovenským novinárom v USA, ktorý sa pričinil o vznik Československa v období po 1. svetovej vojne.
TIP: Prečítaj si článok Dunajské ostrovy: Zaujímavosti a atrakcie, ktoré sa určite oplatí navštíviť
Prírodná rozhľadňa Hamuliakovo/Kalinkovo
Tip na príjemnú a nenáročnú prechádzku kúsok od Bratislavy. Autom sa dá dostať až ku „Cafe Dunaj“, dá sa tam zaparkovať, aj keď len na takých provizórnych miestach. Odtiaľ sa treba vydať cestou smerom doprava, a približne za 20-25 minút si na mieste. Popri rozhľadni tam nájdeš aj hojdačku či plťku, ktorou sa môžeš prepraviť na druhý breh.
Galéria ŠrotPark v Devínskej Novej Vsi
Bratislava je známa viacerými významnými pamiatkami a miestami, od Bratislavského hradu až po Vyhliadkovú vežu UFO. Avšak naše hlavné mesto ukrýva aj miesta, o ktorých (možno) veľa ľudí ani nevie, no sú tiež jedinečné a unikátne. Jedným z takýchto miest je bezpochyby aj “Galéria Šrotpark”. Ide o galériu nachádzajúcu sa v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves, ktorej autorom je Branislav Pokorný. Ten vyrába zvieratá zo starého šrotu, skrutiek či rôznych ventilov. Mňa tento nápad zaujal skvelým prepojením prírody a recyklácie starého železa. Bližšie informácie o tejto zaujímavej galérii nájdeš v tomto článku.
Drevený megafón pri Prešove
Vždy, keď si myslím, že ma nemá na Slovensku už čo prekvapiť, tak objavím nejaký unikát, ktorý mi doslova vyrazí dych. Ak hľadáš tip na nenáročný výlet, kde nebude milión ľudí, tak tento drevený megafón neďaleko Prešova je na to ako stvorený. To, že je unikátom svedčí aj skutočnosť, že nemá v strednej a západnej Európe konkurenciu. Podobný majú vraj iba Estónci. Nachádza sa neďaleko cyklotrasy spájajúcej Prešov s okolitými dedinami, približne 1 km za obcou Zlatá Baňa v Temnom lese 200 metrov od altánku a ohniska, kde sa dá bez problémov aj zaparkovať. Môžeš si do neho aj sadnúť, vďaka svojmu tvaru znásobuje zvuky prírody a lesa.
TIP: Ak by ti to bolo málo, tak môžeš od megafónu pokračovať na najvyšší vrch Slanských vrchov, ktorým je Šimonka.
Čachtický hrad
Čachtický hrad patrí k tým najkrajším a najznámejším zrúcaninám na Slovensku. Dostať sa do Čachtíc môžeš autom, autobusom či vlakom. Z centra obce trvá cesta k hradu pešo približne 45 minút po upravenej ceste (časť asfalt, časť štrkový podklad) až po vstupnú bránu do hradu.
Skrátiť si ju však môžeš, ak zaparkuješ na niektorom z parkovísk pod hradom alebo sa vyvezieš k hradu Turistickým vláčikom Bathory, ktorý premáva počas júla a augusta. Myslím, že táto možnosť zaujme hlavne malé deti. Na hrade je rovnako viacero atrakcií, ktoré opäť ocenia predovšetkým deti, ako napríklad krásny drevený drak.
CENA OBOJSMERNÉHO LÍSKA | |
Dospelý | 5 € |
Deti do 3 rokov | zdarma |
Dôchodcovia, deti do 15 rokov, študenti a ZŤP | 3 € |
Z hradu do Čachtíc | – 50% z ceny |
TIP: Skvelý tip na výlet s deťmi je určite aj Rozprávkový chodník škriatka Mikluša zaujme malých i veľkých
Haluzická tiesňava
Haluzická tiesňava, nazývaná aj slovenský dažďový prales, patrí k tým najväčším slovenským unikátom. Tento kaňon má dĺžku až 1 kilometer a hĺbku 50 metrov. Zaujímavosťou je, že sa neustále prehlbuje a rozširuje. Vedie tadiaľ lesný náučný chodník a na jeho konci sa nachádza krásna zrúcanina kostola. Nad obcou je zas krásna rozhľadňa s ohniskom na opekanie. Ideálny tip na výlet s deťmi.
Hrad Beckov
A keď už budeš v Haluziciach, tak to môžeš spojiť rovno s Beckovom. Zrúcaninu Hradu Beckov je za mňa jednou z tých najkrajších u nás. V poslednom období je hrad zaujímavý aj vďaka novej aktrakcii, ktorou je drevený drak. Asi 6,5 metrov dlhú exteriérovú atrakciu, ktorá dostala pomenovanie Blundus, umiestnili pri hradnej studni. Poteší nielen malých, ale i veľkých návštevníkov tejto národnej kultúrnej pamiatky.
Biele skaly
Biele skaly sa nachádzajú nad bratislavskou mestskou časťou Dúbravka. Toto miesto bolo kedysi morom, že neveríš? Dôkazmi sú kamene, ktoré tam nájdeš – rôzne zlepencov ulít, morských lastúrnikov, ježoviek a iných skamenelých morských živočíchov. Neskôr tu vznikol kameňolom, prezývaný ako Fuchsov lom, a následne si toto miesto adoptovali trampovia. Na mieste sa nachádza ohnisko, lavičky a krásne indiánske totemy. Vyrazil som od Domu kultúry v Dúbravke. Trasa je z 90% rovnaká ako na Devínsku Kobylu, no po tom mi pomohli mapy.cz, pretože posledná časť sa ide po neoznačenom chodníku. V závere je chodník pomerne strmý, no myslím, že toto miesto je skvelým tipom na rodinný výlet či opekačku s deťmi.
TIP: Najrýchlejšie sa sem môžeš dostať z Dúbravskej hlavice, kde môžeš zaparkovať auto a po tom po červenej značke a záver, ako som už písal, vedie neznačeným chodníkom.
Abeland
Abeland je gazdovskou dedinkou v Lozorne, ktorú vybudovala a prevádzkuje rodina Abelovcov. Vidieť na tomto mieste môžeš ekologickú architektúru, zvieratká či zoznámiť sa s tradičnými remeslami. Súčasťou areálu je aj čajovňa, kde si vieš posedieť a vychutnať si jedinečnú atmošku tohto miesta. Vstupné je dobrovoľné a verejnosti je dedinka sprístupnená vždy v sobotu od 10tej do zotmenia mimo letných prázdnin a zimných mesiacov. Miesto je vhodné pre rodinky s deťmi či pre skupinky kamošov, kde môžu spoločne stráviť čas pri rôznych aktivitách a programe, ktorý je v Abelande pravidelne obmieňaný. Viac si o tomto jedinečnom mieste môžeš prečítať na tomto odkaze.
Do komentárov mi môžeš napísať ďalšie tipy na nenáročné výlety po Slovensku. A keď sa vyberieš na niektoré z miest spomenutých v článku, tak budem rád, keď mi pošleš fotku alebo ma označíš na Instagrame, kde som ako @nie_je_tura_bez_stura.