11 unikátnych kostolíkov na Slovensku, ktoré majú jedinečnú atmosféru

Kostolíky na Slovensku, ktoré majú jedinečnú atmošku a zároveň ide o unikáty našej krajiny. Už si si ich bol/a niekedy obzrieť?

Kostolíky na Slovensku

Na Slovensku sa nachádza veľké množstvo kostolov a kostolíkov, ktoré patria k tým najväčším pamiatkam našej krajiny. Veľa z nich sa nachádza na opustených miestach, a práve takéto miesta mám pri štúrovaní veľmi rád. Vieš si dané miesto vychutnať bez davov ľudí a atmoška takýchto miest tiež stojí naozaj za to.

Kostol sv. Michala Archanjela v Dražovciach

V nitrianskej mestskej časti Dražovce sa nachádza Kostol sv. Michala Archanjela z 12. storočia, ktorý patrí medzi tie najstaršie románske kostoly na Slovensku.

Ku kostolíku sa vieš dostať autom či autobusom. V prípade, že zvolíš autobus, tak máš na výber z Nitry MHDčkové spoje alebo normálny linkový autobus. V oboch prípadoch je najideálnejšie vystúpiť na zastávke Dražovce – pri Kríži. Potom je to ku kostolíku približne 20 minút chôdze, vidieť je ho už z diaľky, takže k nemu nie je problém trafiť.


TIP: Kostolík je počas roka zatvorený, avšak 29. septembra, na Michala, sa tam vždy koná omša.


Kostolíky na Slovensku - Kostol sv. Michala Archanjela v Dražovciach

Kostol svätej Margity Antiochijskej pri Kopčanoch

Za obcou Kopčany sa nachádza Kostol svätej Margity Antiochijskej, ktorý patrí medzi tie najstaršie zachované kostolíky nielen na Slovensku, ale aj v celej strednej Európe. Postavený bol zrejme ešte vo veľkomoravskom období, niekedy koncom 9. alebo začiatkom 10. storočia. Vedel/a si o tom?

Dostať sa k nemu vieš v poho pešo priamo z centra dediny, ale sa môžeš odviezť autom a odparkovať na konci cesty za dedinou, potom stačí prejsť už len pár metrov pešo a si na mieste.

Kostolíky na Slovensku - Kostol svätej Margity Antiochijskej pri Kopčanoch

Kostol Všetkých svätých v Haluziciach

Neďaleko Trenčína nájdeš obec Haluzice, tá síce nepatrí k veľkým obciam, žije tam len niečo vyše 60 ľudí, no nájsť sa tam dá hneď viacero zaujímavých miest. Obec je známa vďaka slovenskému dažďovému pralesu – Haluzickej tiesňave, rozhľadni Hájnica a tiež sa tam nachádza zrúcanina románskeho Kostola Všetkých svätých z 13. storočia, ktorá je voľne prístupná.  

Kostolíky na Slovensku - Kostol Všetkých svätých v Haluziciach

Zrúcaniny Kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej pri Dechticiach

V lesoch, neďaleko dedinky Dechtice, sa zas nachádzajú zrúcaniny Kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej. Ľudia ju ľudovo volajú aj Katarínka. Napriek tomu, že ide o zrúcaninu, tak dobrovoľníkmi prebieha posledné roky jej opravaa aj tieto zrúcaniny sú voľne prístupné.

Možnosti, ako sa na toto miesto dostať:

  • z Naháča na Katarínku po modrej turistickej značke – pešo 40 minút
  • z Dechtíc na Katarínku – pešo 1 hodinu a 20 minút (Tu je možnosť príjazdu autom po hranicu lesa, no ďalej je zákaz vjazdu.)
  • z Dobrej Vody na Katarínku po modrej turistickej značke – pešo 1 hodinu a 20 minút

Kostolíky na Slovensku - Zrúcaniny Kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej pri Dechticiach

Chrám svätého Michala Archanjela v Ladomirovej

Drevené kostoly na východnom Slovensku patria k tomu najväčšiemu bohatstvu Slovenska. Jedným z nich je aj drevená cerkev Chrám svätého Michala Archanjela so zvonicou z prvej polovice 18. storočia v dedinke Ladomirová. Do kostola je možné dostať sa za symbolický poplatok.


TIP: Kúsok od kostola sa nachádza informačné centrum, kde stačí poprosiť, aby ti tetuška prišla kostol otvoriť.


Kostolíky na Slovensku - Chrám svätého Michala Archanjela v Ladomírovej

Rotunda sv. Juraja pri Nitrianskej Blatnici

Nad obcou Nitrianska Blatnica sa nachádza Rotunda sv. Juraja. Miestni volajú tento kostolík aj Jurko.🕍 Je to jedna z najstarších stavieb u nás a najstaršia rotunda na Slovensku. Pochádza z 9. storočia, asi z jeho prvej tretiny, teda z predveľkomoravského obdobia.

Dostať sa k tejto rotunde môžeš z centra obce, je to približne 5 kilometrov, alebo si môžeš cestu skrátiť autom a vyviezť sa až tesne pod les, v ktorom sa nachádza. Čo sa mne na tejto pamiatke páčilo boli aj sklenené dvere. Skvelý nápad, pretože po tých našľapaných kilometroch som bol rád, že som bol nakuknúť aj dnu a vidieť ako to tam vyzerá. Možno maličkosť, ale mňa to naozaj veľmi potešilo.


TIP: Vždy najbližšiu nedeľu po sviatku sv. Juraja (24. apríl) sa na tomto mieste koná svätá omša.


Kostolíky na Slovensku - Rotunda sv. Juraja pri Nitrianskej Blatnici

Kostol svätého Jána Krstiteľa v Kremnických Baniach

Kremnické Bane sú známe predovšetkým ako jeden zo Stredov Európy. Ten sa nachádza len kúsok od Kostola sv. Jána Krstiteľa. Kostol sa nachádza kúsok od hlavnej cesty.

Počas dňa zvykne byť kostol otvorený a cez mrežu si ho vieš v poho obzrieť. Dokonca som si v ňom kúpil aj pohľadnicu, takže je super. Ak by bol náhodou zatvorený, tak len skús zaklopať na dvere mníchom, ktorí bývajú v blízkosti a mali by ti ho sprístupniť.

Kostolíky na Slovensku - Kostol svätého Jána Krstiteľa v Kremnických Baniach

Kostol Sv. Štefana Kráľa v Kelči

Kostol Sv. Štefana Kráľa v Kelči je jednou z posledných zachovaných pamiatok obce Kelča, ktorá bola zatopená v druhej polovici 20. storočia pri výstavbe vodnej nádrže Veľká Domaša. Tento kostol je počas letných mesiacov (júl-august) otvorený od 16:00 do 18:00 hod.

Kostolíky na Slovensku - Kostol Sv. Štefana Kráľa v Kelči

Kostol sv. Jána Krstiteľa v Pominovci –  Sedmerovci

Ide o románsky Kostolík sv. Jána Krstiteľa z prelomu 12. a 13. storočia. Zaujímavosťou tohto kostolíka je aj to, že je jedinou spomienkou na obec Pominovec, ktorú zničila potopa ešte v období stredoveku.

Napriek tomu, že kostolík sa nachádza na samote, tak sa k nemu vieš v poho dostať autom alebo pešo. V prípade, že pôjdeš busom, vystúp na zastávke Sedmerovec-rázcestie. Odtiaľ ho už v poho uvidíš, a o takých 10 minút si pri ňom.


TIP: Každý rok sa k tomuto kostolíku uskutočňujú cyklopúte.


Kostolíky na Slovensku - Kostol sv. Jána Krstiteľa v Pominovci -  Sedmerovci

Drevený artikulárny kostol v Hronseku

Drevený kostol v obci Hronsek je zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva Unesco a zaujímavý je aj tým, že ide o jediný kostol na Slovensku, ktorý disponuje škandinávskymi architektonickými prvkami a taktiež je jediným dreveným kostolom svojho druhu na Horehroní.

Pri jeho stavbe sa muselo dodržať hneď viacero bodov a musel byť postavený:

  • celý z dreva
  • bez použitia jediného železného klinca
  • bez hlavného vchodu do dediny
  • bez veže
  • za jeden rok

Vedľa kostola býva staršia pani, ktorá má do kostola prístup a rada ti ho ukáže. Okrem iného som sa dozvedel aj to, že v tomto kostole mal svadbu aj taký Andrej Sládkovič.

Kostolíky na Slovensku - Drevený artikulárny kostol v Hronseku
Kostol bol dostavaný v roku 1726.

Kaplnka Panny Márie Kráľovej vo Vyhniach

Slovenský architekt Ladislav Hudec je označovaný aj ako „otec ázijských mrakodrapov“. Vo Vyhniach, neďaleko Banskej Štiavnice, sa nachádza aj táto krásna Kaplnka Panny Márie Kráľovej. Tá je jedinou jeho stavbou mimo územia Číny.


TIP: Každú nedeľu sa v kaplnke koná svätá omša.


View this post on Instagram

Slovenský architekt Ladislav Hudec je označovaný aj ako ,,otec ázijských mrakodrapov,,. Vo Vyhniach, ktoré sa nachádzajú v @regionbanskastiavnica je aj táto krásna Kaplnka Panny Márie Kráľovej. Tá je jedinou jeho stavbou mimo územia Číny.😮 A mňa mega baví objavovať takéto unikátne pamiatky.💙 Ty si o nej vedel/a? 👣 👣 #blog #cestovatelskyblog #niejeturabezstura #sturovanie #sturujem #slovakblogger #travelblogger #dnescestujem #travel #trip #vylet #turistikanaslovensku #slovensko #slovakia #visitslovakia #turista #cestovanie #milujemslovensko #svk #praveslovenske #thisisslovakia #daybyme #instaslovakia #regionbanskastiavnica #vyhne #kaplnka #ladislavhudec #architektura

A post shared by Radoslav Hoppej (@nie_je_tura_bez_stura) on

Do komentárov mi môžeš napísať, ak ešte vieš o nejakom unikátom kostolíku na Slovensku.

Komentáre

  1. Anna Gregušová

    Romansky kostolík v
    Kližskom Hradišti na miestnom cintoríne

    Kostolik v obci Sádoka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.