Vďaka môjmu cestovateľskému blogu o Slovensku „Nie je túra bez Štúra“ sa zo mňa stal turista vo vlastnej krajine a už po prvom roku blogovania som sa dostal medzi TOP 10 cestovateľských blogerov v súťaži Bloger roka. Aké je to blogovať o Slovensku na Slovensku?
Ako vznikol nápad založiť si blog?
Keď sa na to teraz pozerám s odstupom času, tak to môže vyzerať akoby som to mal možno všetko do detailov naplánované.
Výpoveď v dobre platenej práci a založenie si cestovateľského blogu.
Aj keď je táto veta v posledných dňoch a rokoch už dosť klišé definícia cestovateľského blogera, tak ja som na úplnom začiatku vlastne ani nevedel do čoho idem. Nápad prišiel ešte v Rakúsku, kde som žil takmer tri roky. Po mesiacoch rozhodovania som si povedal, že idem makať už len sám za seba a pre seba a tak vznikol môj blog Nie je túra bez Štúra.
Dá sa blogom o Slovensku na Slovensku vôbec uživiť?
Je mi jasné, že asi veľa ľudí zaujíma to, či ma takýto blog vie vôbec uživiť. Nepotrebujem ťa tu nejako haluziť o tom, že mi na účet chodia mega veľké prachy a ja mám pri tom vyložené nohy. Verím, že každému je jasné, že to takto nefunguje, teda minimálne u mňa nie.
- Blog som si založil v máji 2017. Začal som ho budovať od nuly, bez žiadnych predchádzajúcich skúseností, len s odhodlaním makať na niečom svojom. (Keď to teraz píšem, tak sám nechápem, že som do toho šiel.)
- Prvé mesiace som fungoval z finančnej rezervy.
- Môj prvý oficiálny príjem z blogu prišiel po nejakých 10 mesiacoch od jeho založenia.
- Blogu sa venujem naplno, teda beriem ho ako prácu na plný úväzok, avšak venujem sa popri ňom aj copywritingu či správe sociálnych sietí. K väčšine spoluprác, ktoré mám, som sa dostal práve vďaka môjmu blogu.
- Všetky spolupráce riešim externe, aby som si mohol čas riadiť sám.
- To znamená, že môj príjem je tvorený z viacerých zdrojov.
- Pracujem však viac ako 40 hodín týždenne, slová ako víkend či sviatky som zo svojho slovníka akosi vypustil. Aj keď sa snažím mať aspoň jeden deň v týždni voľný.
- Som živnostník, platím si všetko tak, ako sa má.
- Môj príjem je nestály, a teda každý mesiac iný. To znamená, že každý mesiac u mňa začína od nuly a je len na mne, aká suma bude na jeho konci. Je to na jednej strane skvelý pocit riadiť si to sám, ale na strane druhej je to miestami aj celkom stresujúce a strašidelné. Napriek tomu ma to všetko veľmi baví.
TIP: Budúci rok chystám viacero mini projektov aj v rámci blogu, zatiaľ sa môžeš mrknúť na prvé veci v mojom obchode.
V čom vidím najväčší problém ja?
Keďže som s blogom začal úplne od nuly, ešte aj dnes sa učím ako by som mal fungovať a akými spôsobmi by som si vedel zarábať. Podľa mňa je celkom veľký problém aj v tom, že veľa ľudí na Slovensku ešte nechápe, že blogovanie (alebo vlogovanie) je plnohodnotnou prácou.
Všetci odo mňa niečo chcú, no chcú aby som to spravil zadarmo
Toto ma častokrát dosť mrzí a berie mi to veľa energie… Skúšali na mňa už aj taktiky typu, že oni majú iných blogerov, ktorí im daný projekt spravia zadarmo. Tak som im slušne povedal, aby tým mojim “kolegom” odkázali, že ich pozdravujem a že podkopávajú nohy tým, čo to chceme robiť profesionálne.
Dodnes s takými vecami „bojujem“ a predpokladám, že ešte aj dlho budem. No som rád, že som sa odhodlal povedať im, že ja takto nefungujem. A úprimne, keď som to urobil prvýkrát, tak som bol na seba celkom hrdý, že som nabral odvahu. Samozrejme viem, kedy si to môžem dovoliť povedať a nerobí mi problém nejako pomôcť prostredníctvom môjho blogu či sociálnych sietí.
Tiež mi je jasné, že toto bude pre mňa ešte výzva, keďže spolupráce nielen s blogermi v cestovnom ruchu, ale tak vo všeobecnosti na Slovensku, sú ešte v úplných začiatkoch, ale verím, že tak ako sa učím ja, sa učia a posúvajú aj ľudia v tejto oblasti.
TIP: 2. decembra 2018 budem hovoriť o blogu a cestovaní po Slovensku v Banskej Bystrici na Cestovateľskom festivale Neobsedím doma, viac info nájdeš v tejto udalosti.
Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie. 🙂
[wpedon id=“3654″]