Múzeum liptovskej dediny v Pribyline ti ukáže ako sa žilo niekedy v tejto časti Slovenska

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline vzniklo ako pamiatka na 13 obcí, ktoré boli zatopené pri výstavbe vodnej nádrže Liptovská Mara. Ak ťa zaujímajú miesta, ktoré ťa „prenesú“ do minulosti, tak toto múzeum nesmieš vynechať.

Múzeum liptovskej dediny

Múzeum liptovskej dediny sa nachádza za obcou Pribylina a vieš sa tam v poho dostať autom, z diaľnice treba použiť výjazd pri Liptovskom Hrádku. Rovnako tak sa vieš do dediny dostať aj autobusom, v tomto prípade treba vystúpiť na konečnej zastávke. Potom je to k múzeu asi 15 minút pešo.

V samotnom múzeu sa nachádza viacero drevených obytných a hospodárskych stavieb a tiež dva stredoveké kamenné objekty, ktorými sú kaštieľ a kostol. Musím sa priznať, že ja som si najprv myslel, že budovy, ktoré sú súčasťou tohto múzea sú pôvodné, no počas prehliadky som sa dozvedel, že všeky sú len kópiami, keďže buď ich nebolo možné preniesť kvôli veľkosti alebo už neboli v stave prenosu. A tiež sa nečuduj, keď tam stretneš nejakú tú ovcu či barana, ktorých tam chovajú.

Múzeum liptovskej dediny
Hneď by som sa do takéhoto domčeka nasťahoval, len by tam musel byť internet. 😀
Múzeum liptovskej dediny
V jednom z domčekov.
Múzeum liptovskej dediny
Tieto sýpky sú zaujímavé aj tým, že majú dvojitú strechu.

Ako je to so vstupom do skanzenu?

Dostať sa do múzea vieš aj bez sprievodcu, čo sa mne samozrejme páčilo, keďže mne to viac vyhovuje takto. Ako to máš ty? Tiež radšej objavuješ nové miesta sám či sama? Avšak každú hodinu prebieha aj prehliadka so sprievodcom a vidieť tak môžeš aj interiér kaštieľa, kostola a kúrie. Viac o vstupnom a o otváracích hodinách si môžeš prečítať kliknutím sem.


TIP: V areáli múzea sa nachádza aj občerstvenie, kde sa vieš najesť alebo si dať aj kávu.


Kaštieľ v skanzene

Goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec je najstarším zachovaným zemianskym sídlom na Liptove. Napriek tomu, že keď som bol v múzeu a počko nebolo najideálnejšie, tak tam bolo celkom veľa ľudí. Asi nie som jediný, koho bavia takéto miesta. V kaštieli môžeš vidieť viacero dobovo zariadených miestností a preskúmať to, ako žila vyššia vrstva v minulosti v porovnaní s jednoducho zariadenými domčekami „obyčajných“ ľudí.

Múzeum liptovskej dediny - kaštieľ

Múzeum liptovskej dediny
v kaštieli

TIP: Pozri si aj to, ako to vyzerá v Skanzene ukrajinsko-rusínskej kultúry vo Svidníku.


Kostol v skanzene

Súčasťou skanzenu je aj ranogotický kostol Panny Márie z obce Liptovská Mara. Tento kostol je považovaný za jednu z najväčších dominánt skanzenu a dostať sa tam vieš len so sprievodcom. Ešte aj dnes sa tam uskutočňujú omše a dokonca aj svadby, čo môže mať celkom super atmošku.

Múzeum liptovskej dediny - kostol

Múzeum liptovskej dediny - kostol
oltár v kostole
Múzeum liptovskej dediny
V kostole nájdeš aj nástenné maľby z pôvodného kostola.

TIP: Na jar 2019 by mala byť znovu otvorená aj expozícia Považskej lesnej železnice, ktorá momentálne prechádza rekonštrukciou a rozširovaním.


Do komentárov mi môžeš napísať, či ťa bavia miesta, ktoré doslova „dýchajú“ históriou, ako je napríklad tento skanzen. Inak, tento článok vznikol v spolupráci s visitliptov.sk, kde nájdeš super tipy na výlety v tejto časti Slovenska.

Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie. 🙂

[wpedon id=“3654″]