Čo vidieť v Kremnici okrem mincí? Aj napriek tomu, že som si pri štúrovaní v tomto meste uvedomil, že jeho stredné meno je práve minca, tak je tam toho naozaj celkom dosť, čo sa oplatí vidieť a nie je to vyslovene spojené len s mincami.
Čo vidieť v Kremnici
Moje štúrovanie sa v tomto meste začalo peknou búrkou, no ani toto neprajné počko ma neodradilo a stihol som toho vidieť celkom dosť. Super na Kremnici je aj to, že je tam celkom veľa múzeí, kde sa vieš zašiť, keď prší. V tomto článku ti ukážem, čo vidieť v Kremnici, ale aj to, na čo by si sa mal/a radšej pripraviť, aby si nebol/a nemilo prekvapený/á tak ako ja.
Štefánikovo námestie
Na tomto námestí v Kremnici je super aj to, že sa tam nachádza veľa pamiatok a múzeí pokope, takže stihneš toho vidieť aj za krátky čas celkom veľa, lebo ušetríš čas na presunoch medzi jednotlivými pamiatkami či miestami. Napriek tomu, že niektoré budovy nie sú zrekonštruované, tak to vôbec nevadí. Skôr som mal pocit, že aj tieto budovy dodávajú námestiu jedinečnú atmošku.
Múzeá
Kremnica je plná rôznych múzeí, ja som síce nevidel všetky, lebo nie všetky ma až tak zaujímali, ale myslím, že každý si tam vie nájsť to svoje, ktoré ho bude baviť. Už teraz však prezradím, že mňa najviac dostalo Múzeum gýča.
Mincovňa
- bola založená 17.11.1328 a zaujímavá je aj tým, že je najstarším podnikom na svete, ktorý funguje nepretržite
- táto mincovňa vyrába okrem mincí a medailí napríklad aj plakety, žetóny, odznaky, vyznamenania či primátorské reťaze
- existuje stará mincovňa a nová mincovňa (táto je otvorená len počas pracovného týždňa)
- vstup do mincovní je len so sprievodcom, minimálny počet osôb je 5 a prehliadka začína vždy na celú hodinu. Bližšie info nájdeš tu.
TIP: Za 30 centov si môžeš na pamiatku vyraziť vlastnú mincu.
Múzeum gýča
Múzeum gýča je múzeum, ktoré by si pri návšteve Kremnice nemal/a vynechať. Mne sa toto miesto veľmi páčilo, a v čase, keď som tam bol ja, tak tam mali takmer 1500 kusov „gýča“. Dobre, presná definícia toho, čo vlastne taký gýč je, neexistuje. Ale myslím, že všetky veci, ktoré tam sú niečo z gýča majú. Toto múzeum ma naozaj dostalo a páčilo sa mi aj to, že tam nie je zákaz fotiť, ale práve naopak, príkaz fotiť. Konečne niečo pre mňa.
- Múzeum gýča je jediné múzeum tohto druhu v Európskej únii.
- Ak do tohto múzea prinesieš niečo, čo je poriadny gýč, tak máš vstup zdarma.
- Autormi múzea je skupinka ujov penzistov, ktorým rozhodne nechýba zmysel pre humor.
Súčasťou tohto múzea je aj Ulička slávnych nosov, kde môžeš vidieť nosy tých najznámejších slovenských humoristov, ktorí značnou mierou prispeli k tomu, aby humor a satira prinášali ľuďom smiech, radosť a nie plač.
V Kremnici nájdeš aj:
- Múzeum mincí a medailí – vieš si kúpiť jeden lístok, ktorý ti bude platiť do viacerých expozícií – Líce a rub peňazí, Pôvab kameninových záhrad, Galéria múzea a Mestský hrad
- Banské múzeum v štôlni Andrej
Mestský hrad
Mestský hrad v Kremnici je komplex stredovekých budov. Hrad je chránený opevnením, na ktoré sa napájajú mestské hradby. Celý tento areál patrí asi medzi tie najnavštevovanejšie miesta v Kremnici a jej okolí. Dominantou je gotický Kostol sv. Kataríny, v ktorom sa nachádza jeden z najkvalitnejších organov na Slovensku. V jednotlivých budovách nájdeš viaceré zaujímavé expozície, len je tam zákaz fotiť, takže fotil som si len budovy zvonku.
Ak zdoláš 127 celkom úzkych schodov, tak sa dostaneš na vežu kostola, z ktorej sú naozaj veľmi pekné výhľady nielen na Kremnicu, ale aj na okolitú prírodu.
TIP: Od 12.00 do 13.00 je na hrade prestávka, takže sa ti tam neoplatí ísť pár minút pred 12tou, lebo si nestihneš pozrieť všetko.
Toto všetko ma na Kremnici (nemilo) prekvapilo:
- cena menučka je celkom vysoká, dokonca vyššia ako v niektorých podnikoch v takej Bratiske
- bez auta si v Kremnici dosť stratený/á
- v tomto meste som márne hľadal nejakú MHDčku
- trošku boj s autobusmi či vlakmi, ktoré z Kremnice do okolitých dedín chodia veľmi riedko
- do múzeí sa dá dostať len v skupinkách
- akosi sa mi v Kremnici nepodarila nájsť dobrá kaviareň
Čo vidieť v Kremnici a v jej okolí:
- Kalváriu
- Krahulskú vyhliadku
- Kremnické Bane
- Via ferratu Komín na Skalke – toto miesto patrí medzi najlepšie lezecká miesta na Slovensku
TIP: Kremnica je známa aj vďaka najstaršiemu festivalu humoru na Slovensku „Kremnické gagy“, ktorý sa koná každý rok počas posledného augustového víkendu.
Do komentu mi môžeš napísať, či si už v Kremnici a jej okolí niekedy bol/a, a ak áno, čo sa ti tam páčilo najviac. Ak sa chceš dozvedieť, čo sa ešte oplatí vidieť v Kremnici a jej okolí, tak určite klikni na Turiec Kremnicko, kde nájdeš veľa zaujímavých infošiek a tipov.
Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie. 🙂
[wpedon id=“3654″]
Komentáre
Kremnica,osarpane mesto,ako ciganska buda,pada omietka z fasad,nutne potrebuje obnovu rekonstrukciu pamiatok,ani zmezlina mi nechutila,vsade okolo schatrale domy,hnus!!
Author
Dakujem veľmi pekne za super tip. 🙂
15. Septembra je 690 vyrocie mesta kam sa oplati ist urcite.
Author
Ak ti vyjde počko, tak sa tam dá toho vidieť naozaj veľa Paula 🙂
Si ma celkom inšpiroval, v Kremnici som ešte nebola a tiež musím preštudovať možnosti turistiky v Kremnických vrchoch…
Author
Aj ja som sa čudoval trošku Martin. 😛 O to viac som bol milo prekvapený. 🙂
Paráda, kto by to bol povedal, že je toho toľko, čo vidieť, v takom malom meste:)
Author
Múzeum gýča naozaj stojí za to. 😛 😀
Kremnica je presne take male zlate mestecko, kde by sa mi pacili domceky 🙂 A to muzeum gyca nema chybu 😀