Vysoké Tatry ponúkajú nejedno zaujímavé miesto či viaceré tatranské unikáty. Prečítaj si článok, v ktorom sa o nich dozvieš viac.
Tatranské unikáty
Chcel/a by si navštíviť nové a nepoznané miesta vo Vysokých Tatrách? Inšpiruj sa zoznamom, v ktorom nájdeš až 52 unikátnych miest z troch významných dolín – Skalnatej, Velickej a Javorovej. Zoznam tatranských unikátov obsahuje aj mapu a nejednu zaujímavosť o týchto miestach. To, že ide o unikáty som sa bol nedávno presvedčiť aj ja sám.
Skalnatá dolina
Prvou z dolín je Skalnatá dolina, ja som si to namieril konkrétne do Tatranskej Lomnice. Tá je ideálnym tipom na výlet pre všetky vekové kategórie, nejde totiž o žiadnu náročnú turistiku, práve naopak.
Expozícia tatranskej prírody
Botanická záhrada, alebo aj Expozícia tatranskej prírody, je zaujímavá tým, že sa v nej nachádzajú aj také druhý rastlín, ktoré rastú v odľahlejších miestach a ani ich nie je vidieť z turistických chodníkov. Ak patríš k nadšencom rastlín a kvetín, tak si tam niektoré druhy môžeš dokonca aj kúpiť. Mne sa napríklad veľmi páčilo aj miesto, akási imitácia prechodu kosodrevinou, kde si môžeš vyskúšať, aké to je, keď sa ide na niektorý z tatranských štítov.
TIP: V botanickej záhrade si môžeš kúpiť vstupné, ktoré platí zároveň aj do Múzea TANAP-u.
Pramenisko
Pri botanickej záhrade je aj východiskový bod Náučného chodníka Pramenisko. Stačí sa držať celý čas zelenej turistickej značky. Pramenisko je vyhlásené za národnú prírodnú rezerváciu, patrí do zoznamu 72 národne významných mokradí a je súčasťou siete európsky významných biotopov Natura 2000 v kategórii horské a podhorské lužné lesy.
Samotný chodník je prístupný celoročne, nachádza sa tu 5 informačných tabúľ, na ktorých sa dozvieš viac o tomto území, kde výnimočnú úlohu zohráva voda. Jeho súčasťou sú aj dve vyhliadkové plošiny. Dokopy sa dá prejsť za približne dve hodiny.
Múzeum TANAP-u
Múzeum Tatranského národného parku je tretím miestom, ktoré môžeš v Tatranskej Lomnici navštíviť. Je rozdelené na prírodovednú, prírodoochranársku, historickú a etnografickú časť. Ako to v múzeách býva, aj v tomto sa dozvieš veľa zaujímavých informácií a podobne.
Velická dolina
Velická dolina ukrýva nejeden unikát. Ja som sa vybral k Sliezskemu domu, východiskovým bodom je Tatranská Polianka, odtiaľ sa treba celý čas držať zelenej turistickej značky. Môže sa ísť po turistickom chodníku alebo po asfaltke, ideálne napríklad pre cyklistov. Výstup na toto miesto zaberie približne dve hodiny.
Aj Sliezsky dom je zaradený do zoznamu Tatranských unikátov. Ide o najvyššie položený hotel, z ktorého je na Gerlachovský štít len na skok, necelých 1 000 výškových metrov. Kúsok od neho sa nachádza krásne Velické pleso, ktoré je najväčšie v doline. Keď tam budeš, tak určite nevynechaj ani Večný dážď spoločne s Velickým vodopádom a vychutnávať si môžeš aj výhľady až po vrcholy najvyššieho vrchu Vysokých Tatier a Karpát – Gerlachu.
Zo Sliezskeho domu som sa vybral po červenej turistickej značke na Hrebienok. Za mňa skvelý tip na túru pre tých turistov, ktorí milujú Vysoké Tatry, no zároveň sa úplne necítia na zdolanie niektorého zo štítov. Len nezabudni na pevnú a kvalitnú obuv, lebo aj tento úsek sa ide po skalách.
TIP PRE TEBA: Keď budeš na Hrebienku, nevynechaj Kvantárium – Interaktívnu Galériu Svetla.
Javorová dolina
Javorová dolina, v severnej časti Vysokých Tatier, ponúka veľké množstvo zaujímavých miest a pamiatok. V obci Tatranská Javorina si môžeš napríklad pozrieť krásny drevený kostol sv. Anny či Poľovnícky zámoček Hohenlohe. Rímskokatolícky kostol je zasvätený sv. Anne, patrónke lesnej práce a dvakrát do týždňa sa v ňom konajú omše. Obec bola kedysi i významné centrum panstva, ktoré spravovalo obrovské majetky pruského kniežaťa Christiana Kraft Hohenloheho. Nachádza sa tam aj Poľovnícky zámoček, do ktorého je možný vstup každý štvrtok. Bližšie info nájdeš TU.
Z obce sa môžeš vybrať priamo do doliny a zvoliť si niektorú z turistických trás. Ja som prišiel po horáreň, kde je aj oddychová zóna so stolmi a lavičkami. Celý tento úsek sa ide po asfaltke, čiže ideálny tip aj na výlet s kočíkom či bicyklami. Ďalej môžeš pokračovať (už po vlastných) napríklad po Náučnom chodníku Zadné Meďodoly či napríklad ku Kopskému sedlu.
TIP NA ZÁVER: Počas štúrovania vo Vysokých Tatrách som bol ubytovaný v penzióne, ktorý je súčasťou Miramonti Resort, ktorý sa nachádza len 50 metrov od železničnej stanice Horný Smokovec. Skvelá lokalita, krásne prostredie a profesionálne služby, môžem len a len odporúčiť! Aj tento penzión patrí k oficiálnym ubytovateľom, vďaka čomu mi zabezpečil aj poistenie do hôr. Pretože každý návštevník ubytovaný na území mesta Vysoké Tatry, ktorý zaplatil miestnu daň, je automaticky poistený na zásah Horskej záchrannej služby.
Článok vznikol v spolupráci s Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry. Viac o Tatranských unikátoch na stránkach www.tatranskeunikaty.sk. Aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.